HABER

'Özsoy' operasının Mersin prömiyeri 23 Ekim 2012 Salı günü saat 20.00'de

18.10.2012


Paylaş:

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Türk opera tarihinin başlangıcı olan  'Özsoy' operasının Mersin prömiyerini 23 Ekim 2012 Salı günü saat: 20.00'de Kültür Merkezi-Opera Sahnesi'nde gerçekleştirecek. Eserin gala temsili 1 Kasım Perşembe günü saat: 20.00'de.


Mersin Devlet Opera ve Balesi, Ahmet Adnan Saygun'un 27 yaşındayken ve 2 ay gibi kısa bir sürede bestelediği, Cumhuriyet tarihimizin seslendirilmiş ilk opera eseri olan, ana fikrini Atatürk'ün belirleyip, librettosunu Münir Hayri Egeli'nin yazdığı 'Özsoy' operasını 23 Ekim 2012 Salı günü saat: 20.00'de sahneleyecek.  

Dünya prömiyeri 1934'te üç perdelik, dramatik türde bir opera olarak bestelenmiş olan eser, 1982 yılında Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü nedeniyle, 48 yıl sonra tekrar sahnelenmesi gündeme geldiğinde Ahmet Adnan Saygun bu 3 perdelik operayı bir perdelik özet hâline getirmiştir.       

Döneminin zorlukları bir opera eserine izin vermezse de olağanüstü bir gayretle tamamlanan eserin ilk kadrosu, İstanbul'dan Cemal Reşit Rey'in kurmuş olduğu yaylı sazlar orkestrasıyla takviye edilmiş, üflemeli sazlar Ankara'daki askeri bandolarından sağlanmıştır. Koro, Ankara Kız Lisesi, İsmet Paşa Kız Enstitüsü ve Gazi Terbiye Enstitüsü Beden Terbiyesi Bölümü öğrencilerinden kurulmuş, Nimet Vahit, Nurullah Taşkıran, Semiha Berksoy ve Halil Bedii Yönetken de solist olarak görev almışlardır.     

Cumhuriyetimizin mihenk taşı olan, İran Şahı Rıza Pehlevi onuruna sahnelenen eserin öyküsü şöyle; Opera, İranlı Şair Fridevsi'nin Türk Hükümdarı Gazneli Mahmut'a sunulmak üzere yazdığı Şehname isimli destanından esinlenilmiş, öyküsü, Hakan Feridun'un ikiz oğulları Tur (Kurt) ile İraç (Aslan) üzerine kuruludur. İkizler doğduğunda şeytanın gazabı onları birbirinden ayırır. Ayrı yollara gidip birbirlerinden uzaklaşırlar. Ama yüzyıllar sonra buluşup kardeş olduklarını anlarlar. Tıpkı "ayrı yollara giden ikizler" Türkiye ve İran gibi. Eserin sonunda, iki kardeşten Tur'un adı geçtiğinde, sahnedeki oyuncular, Ankara Halkevi'nin locasında operayı izlemekte olan Atatürk'ü, İraç (Aslan) sorulduğunda ise yanındaki Rıza Pehlevi'yi işaret ederler. Bu jest karşısında çok duygulanan Rıza Şah Pehlevi, "Kardeşim!" diyerek, Atatürk'e sarılmıştır.      

Mehmet Yılmaz'ın sahneye koyduğu, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin orkestra şeflerinden Vladimir Lungu ve Aytuğ Ülgen'in dönüşümlü olarak yöneteceği eserde, koreografi Uğur Seyrek, dekor tasarımı Kağan Güreşçi, kostüm tasarımı Nursan Ünlü, ışık tasarımı Murat Yılmaz'a  ait. 

Eserin koro şefi Oleg Constatinov. Başlıca rolleri; Hasan Alptekin, Bülent Ateşoğlu, Nazlı Alptekin, G. Ezgi Yıldırım, Hasan Berk, Sevil Erçak, Ali Ulvi Karaca, Hakan Yıldız, Özkan Çavdaroğlu, Ufuk Kasar dönüşümlü olarak paylaşıyor.      

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yaptığı açıklamada; 'Türk operasının başlangıcı olan, ilk devlet sanatçımız Ahmet Adnan Saygun'un Ulu Önder Atatürk'ün tavsiyeleri doğrultusunda bestelediği ilk operamız olan'Özsoy' eserini, ilk kez Mersinli sanatseverlerle buluşturmanın haklı gururu içerisindeyiz. Tüm sanatseverleri bu gururu bizlerle  paylaşmaya davet ediyorum' dedi.  

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20