HABER

BACHFEST Emma Kirkby ve İzmir Barok'la yola koyuldu...

14.01.2014


Paylaş:

Ankara'da bir grup müziksever tarafından oluşturulan BACHFEST, ünlü İngiliz soprano Emma Kirkby, barok kemancı İngrid Seifert ve İzmir Barok Topluluğu'nun 14 Ocak gecesi ODTÜ Kültür Merkezi'ndeki konseriyle yola koyuldu. Eski müzikler üzerinde uzmanlaşmış Emma Kirkby (d. 1949),  2005 yılında Londra Barok eşliğinde ve Haendel ağırlıklı bir programla Uluslararası Ankara Müzik Festivaline katılmıştı.


Bachfest adı, simgesel olarak Bach'a atıfta bulunuyor ama her ay düzenleyeceği konserlerde sadece Bach eserleri değil, dönemin öteki bestecilerinin seçilmiş yapıtlarına da yer verilecek.   Nitekim ilk konserin programında Luly, Frescobaldi, Gervaise, Purcell, Monteverdi ve Greene'nin de yapıtları da yer alıyordu.  Bu konser bir Emma Kirkby dinletisi değil, İngiliz sopranonun da içinde bazı solo ve düetlerle yer aldığı bir barok konseriydi. Kirkby'nin ses kalitesini konserin sonuna kadar koruması bakımından böylesi daha isabetli bir durumdu.  

İzmir Barok'un sopranosu, İzmirDOB solistlerinden Linet Şaul'la okudukları iki sesli antik şarkılar, ses rengi ve volüm bakımından hiç yadırganmadı. Linet Şaul da, özellikle Kirkby'i kollayarak, tizlerde sesini hafif marke ederek dengeyi korudu. Çalgısal parçalarda Ingrid Seifert, tam da dönemin yapımı 1661 tarihli Jacob Stainer kemanla, uzmanlığını gösterdi. İzmir Barok'un klavsenisti Erica Fossi ile viola de gambacısı Bülent Oral, girişlerdeki dikkat ve birliktelikleri ile müziğin bütüncüllüğüne önemli katkıda bulundular. Barok kemanda Hakan Özaytekin ve barok (blok) flütlerde Atilla Oral, dönem çalgılarıyla bu müziği Türkiye'de ilk kez yapan topluluğun diğer üyeleri.

Bachfest, 9 Şubat'ta da Berlin Filarmoni'nin barok çalgılara sahip sanatçılarından oluşan Concerto Melane adlı topluluğu Ankara'da konuk edecek.

Şefik Kahramankaptan // 14.01.2014 // Yansımalar

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20