HABER

Mardin Opera ve Bale Günleri

10.05.2017


Paylaş:

Sanat hizmetlerini genişletmeye devam eden Devlet Opera ve Balesi, Trabzon, Gaziantep ve Eskişehir'den sonra Mardin Opera ve Bale Günleri'ne hazırlanıyor.    

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Mardin Valiliği ile Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkıları ile bu yıl 20-25 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek Mardin Opera ve Bale Günleri, kültürler kavşağı Mardin’de muhteşem bir sanat haftasına hazırlanıyor.  

Mardin Valisi ve aynı zamanda Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ayhan ile Devlet Opera ve Balesi yetkililerinin katkılarıyla düzenlenen, ilk yılında Mardinli izleyiciden büyük beğeni alan Mardin Opera ve Bale Günleri, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada’nın desteği ile üçüncü yılına taşınıyor.  

Açılış; daha önce tam 16 dilde ve 25 ülkede sahnelenen Ken Ludwig’in bol ödüllü müzikli oyunu Bir Tenor Aranıyor ile...  

1930’lu yılların Amerika’sında, bu kıtada ilk defa sahneye çıkacak ünlü bir İtalyan tenorun hastalanması üzerine gelişen komik ve sürprizlerle dolu olayları konu alan, Bir Tenor Aranıyor Ankara Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonu ile 20 Mayıs 2017 Cumartesi saat 20.00’de,  Mardin Artuklu Üniversitesi AKM Salonu’nda sahneleniyor.  

Devlet Opera ve Balesi sahnelerinde yıllarca kapalı gişe oynayan, müzikallerin Oscar’ı olarak bilinen Tony Ödülü’ne dokuz kez aday olan ve bu ödüle iki defa layık görülen, neşeli şarkıları, komik diyalogları ve renkli dekor ve kostümleri ile Bir Tenor Aranıyor Mardinli izleyicinin beğenisine sunulacak.  

23 Mayıs 2017 Salı günü ise, İzmir Devlet Opera ve Balesi Birim Dans Topluluğu’nun sahneleyeceği Çakırcalı Efe var. Cem İdiz’in bestelediği, orkestra şefliğini Tolga Taviş’in yaptığı eserin koreografı İhsan Bengier. Mehmet, henüz 11 yaşında iken babası zaptiye çavuşu Hasan Çavuş tarafından öldürülür. Tütün kaçakçılığı yaparak yaşamını sürdüren Çakırcalı'nın bu defa kendisi Hasan Çavuş tarafından yakalanacaktır. Hasan Çavuş ile Mülazım Hüsnü Efendi'yi bir pusuda öldüren Çakırcalı, halka karşı acımasızlık yapan ve yönetime çalışan birtakım Türk, Rum ve Arnavut çetelerine karşı da büyük mücadeleler verir.  

Opera-Bale günlerinin kapanışı çocuklara yönelik aynı eserin gün içinde iki temsiliyle gerçekleşiyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 25 Mayıs 2017 Perşembe günü sahnelenecek müzikli çocuk oyunu Değirmendeki Hazine'yi, Ali Hoca’nın müzikleriyle Can El sahneye koyuyor. Zengin dekoru ve neşeli şarkıları ile Mardinli çocuklara renkli ve eğlenceli anlar yaşatacak olan eser seçimlerimizin ne kadar önemli olduğunu ve verdiğimiz kararların başımıza neler getireceğini konu almakta.  

Bu sanat haftası kapsamında çocukların gelişimine katkı sağlayıp, kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri ve geleceğin sanatçı ve sanatseverlerini kazanmayı hedefleyen Devlet Opera ve Balesi, minik öğrencileri sanatla tanıştırmak, kitap okumalarını teşvik etmek, sosyal ve kültürel dünyalarını zenginleştirmek, değerli olduklarını kendilerine hissettirmek amacıyla Mardin’in çevre ilçe ve köylerinden Büyükşehir Belediyesinin yardımlarıyla taşınacak öğrencilere, aylar öncesinden İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü bünyesinde başlatılan Çocuk Hikaye Kitabı Kampanyası'nda toplanan kitaplar bu temsil sonrası hediye edilecek.  

Kapanışını bu eserle tamamlayan Mardin Opera ve Bale Günleri fikrinin oluşmaya başlaması ve Mardinli izleyicinin Devlet Opera ve Balesi ile ilk buluşması; 2002-2003 Sanat Sezonunda Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda verilen bir konserle olmuştu. Ertesi yıl ücretsiz sahnelenen Arşın Mal Alan müzikaliyle Mardinli sanatseverlerin karşısına tekrar çıkan Devlet Opera ve Balesi; Mardin Valiliği’nin talebi ve seyirciden gelen yoğun ilginin görülmesi ile bir dizi etkinlik yapmaya karar vererek 2015 yılında, yaklaşık 5000 Mardinli sanatseverin izlediği Mardin Opera ve Bale Günleri’ni başlatmıştı.  


3.  MARDİN OPERA VE BALE GÜNLERİ,  20-25 Mayıs 2017  

20 Mayıs 2017, Bir Tenor Aranıyor        
Müzik: Ken Ludwig
Ankara Devlet Opera ve Balesi              
Sahneye Koyan:  Doğan Çelik
Müzikal Komedi / 2 perde                            

23 Mayıs 2017, Çakırcalı Efe
Müzik: Cem İdiz 
İzmir Devlet Opera ve Balesi                  
Koreografi: İhsan Bengier
Dans Tiyatrosu / 2 perde                      

25 Mayıs 2017, Değirmendeki Hazine
Müzik: Ali Hoca
İzmir Devlet Opera ve Balesi                  
Sahneye Koyan: M. Can El
Müzikli Çocuk Oyunu / 2 perde                                                                            


Genel Müdürlük gerekli hallerde festival programında değişiklik yapabilir  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20