EVENTS

Bir Şölendir Opera: Fransız Operası

14

October 2019

Anlatan: Recep AYYILMAZ   
 
Recep Ayyılmaz yüksek müzik ve tiyatro eğitimlerinin ardından Fransa'da Paris Sorbonne Üniversitesi'nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili, Edebiyatı ve Filolojisi'nde ikinci yüksek öğreniminden mezun oldu. İstanbul Devlet ve Şehir Tiyatroları'nın ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne atandı. Paris Devlet Opera ve Balesi'nde rejisörlük stajı yaptı. Fransa'da Ecole İnternational du théatre ve Atelier Théatre d'aujourd Hui'ye kabul edildi. Sanat yayıncıları tarafından "Yılın Rejisörü" olarak aday gösterildi. Ve Lions Opera Ödülleri'nde (2013) "Yılın Opera Rejisörü" ödülüne layık görüldü. Fransızca'dan bir çok eser çevirdi.   
 
Ayyılmaz, halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde kadrolu rejisör olarak Türkiye'nin tüm sahnelerinde prodüksiyonlar sahneye koymaktadır. Son olarak sahneye koyduğu Troya operası büyük ses getirmiş ve İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri (2019) "Yılın Prodüksiyonu" ödülüne layık görülmüştür.   

Ayyılmaz 14 Ekim günü, fonetiği opera yapmaya müsait olmayan Fransız diline müdahale edilerek, müzikologlarca İtalyanların Bel Kanto, Almanların ağırbaşlı diye tanımladıkları melodik yapılarının Fransız zarafeti ile harmanlanarak ortaya çıkan görkemli operalardan iki farklı döneme ait: Orfeo ve Eurydice'nin Gluck'den revize ettiği H. Beriloz versiyonuyla müzikte empresyonizmin baş temsilcisi C. Debussy'nin Pelléas ve Mélisande operaları üzerinden Fransız operasını anlatacak.

 
 
14 Ekim Pazartesi - 18.00   
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

REVIEWS


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20