HABER

Unutulmaz Şarkılar Yaprak Sayar'la Ses Buluyor

01.04.2021


Paylaş:

İş Sanat’ın çevrimiçi Nisan ayı programında, klasik Türk müziğinin unutulmaz eserlerinden oluşan bir repertuvarla Yaprak Sayar da yer alıyor.

Türk müziğinin makamsal kimliğini, Batı müziğinin armonisi ve ritmik yapısıyla buluşturan konserde Sayar, aralarında Kara KızDeryada DeryalıklarDünyaya Geldim Gülmek İçin şarkılarının da bulunduğu klasik Türk müziğinin sevilen eserlerini seslendirecek.

Yaprak Sayar, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünden 2010 yılında mezun oldu. 2012 yılında UNESCO’nun desteklediği Itri yılına özel hazırlanan konser serisinin Paris’teki programında Akis Ensemble ile sahne alan sanatçı, çeşitli üniversitelerde şan, repertuvar ve Türk musikisinin icra teknikleri konularında dersler verdi.
 
Genç sanatçının, 2018 yılında çıkarttığı, caz ve Türk müziğinin bir arada sunulduğu ilk solo albüm çalışması olan Caz Musikisi geniş bir hayran kitlesine ulaştı.

İş Sanat sahnesine ilk kez konuk olan Sayar’a konserde Erman Türkeli (piyano), Murat Süngü (çello), Umut Hoşgör (keman), Turgut Özüfler (kanun), Şentürk Öztaş (bas gitar), Furkan Resuloğlu (tanbur) ve Mehmet Akatay (perküsyon) eşlik edecek.

İş Kuleleri Salonu’nda seyircisiz kaydedilen konserin ilk gösterimi, 3 Nisan Cumartesi saat 20:30’da İş Sanat’ın YouTube kanalı ve internet sitesi üzerinden yapılacak. Etkinlik sezon boyunca ücretsiz izlenebilecek.

Nisan Programındaki Klasikler
Klasik müzik konserlerinde bu ay, orkestra şefi Batuhan Uzgören yönetiminde Milli Reasürans Oda Orkestrası keman sanatçısı Can Özhan ile birlikte sahne alacak. Antonio Vivaldi’nin ölümsüz eseri Dört Mevsim keman konçertosunun seslendirileceği konser, 9 Nisan’da yayında olacak.

Halk müziğinin güçlü sesi Feryal Öney, Bozatlı Hızırİp Attım ve Arzu Kızım gibi hareketli türküleri seslendireceği zengin bir seçkiyle İş Sanat sahnesine konuk olacak. Öney’in konseri, 17 Nisan’da müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

Cem Önertürk, Ufuk Soygürbüz, Kıvanç Fındıklı, Ozan Evruk ve Hüseyin Uçar’ın oluşturduğu Anadolu Nefesli Beşlisi, geleneksel müzik kültürümüzün ezgilerini modern batı enstrümanları ile İş Sanat sahnesinde buluşturacak. Topluluk konserde, bu yıl 100. yaşı kutlanan Astor Piazzola’nın Fugatta eserinin yanı sıra Jacques Ibert, György Ligeti’nin ve Ferit Tüzün’ün eserlerini seslendirecek. Konser, ilk gösterim tarihi olan 21 Nisan’dan itibaren yayında olacak.

İş Sanat, Dünya Caz Günü’nü ise özel bir konserle kutlayacak. Jülide Özçelik’in cazla harmanladığı halk türkülerinin yanı sıra kendi şarkılarını da seslendireceği konser, 30 Nisan’dan itibaren yayında olacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20