HABER

Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması'na Başvurular Başladı

07.04.2021


Paylaş:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılında Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması’nın ikincisini gerçekleştiriyor. Müzikle ilgilenen çocukların yaratıcılığını geliştirmeyi ve beste yapmalarını teşvik etmeyi amaçlayan yarışmaya başvurular 12 Nisan’da sona eriyor. Bestecilik atölyesine katılım hakkı kazananların 15 Nisan’da açıklanacağı yarışmanın finali, çevrimiçi olarak 23 Nisan’da düzenlenecek.
 
İBB, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geleceğin bestecilerini bir araya getiriyor. İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk kez geçen sene düzenlenmeye başlanan Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması’nın ikincisi gerçekleştiriliyor. Yarışmayla, çocukların bestecilik alanında sahip oldukları potansiyellerini keşfetmeleri amaçlanıyor. 
 
Başvuruların devam ettiği Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması dört kategoriden gerçekleştirilecek. 7-9 yaş, 10-12 yaş, 13-15 yaş ve 16-18 yaş kategorilerinin bulunduğu yarışmaya sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin her yerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm çocuklar katılabilecek.
 
Müzik Türü ve Enstrüman Kısıtlaması Bulunmuyor
Dört kategoriden kendilerine uygun olana başvuran çocuklar, www.cocukbestecilerbulusmasi.istanbul web adresinden başvuru yapabiliyor. Müzik türü ve enstrüman kısıtlamasının olmadığı yarışmaya en az 1 dakika, en fazla 5 dakikalık bir video kaydı ve aynı adresteki başvuru formu doldurularak katılım sağlanıyor.
 
Jüride Usta İsimler
Ulusal Çocuk Besteciler Buluşması’nın jüri üyeleri; alanının önemli müzisyenleri olan keman sanatçısı Cihat Aşkın, besteci Turgay Erdener, çellist Ozan Evrim Tunca, kemençe sanatçısı Derya Türkan, piyanist ve orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, orkestra şefi ve besteci Oğuzhan Balcı ve besteci Çiğdem Erken’den oluşuyor.
 
Atölyeye Katılanlar 15 Nisan’da Açıklanacak
Başvurular arasından jüri üyelerinin değerlendirmeleri neticesinde seçilecek çocuk besteciler, 16–20 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek uzman eğitmenlerden tarafından verilen atölyede yer almaya hak kazanacak. Bestecilik atölyesine katılım hakkı kazananları ise 15 Nisan’da açıklanacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20