HABER

Ludus Ensemble ile Zaman ve Mekânın Ötesine Yolculuk

12.04.2021


Paylaş:

Dinleyicileri zaman ve mekân ötesi yolculuklara davet ederek, klasik müziğin heyecan uyandıran renkli dünyasını paylaşmayı hedefleyen Ludus Ensemble, CRR Konser Salonu’nun YouTube hesabında 16 Nisan 2021 saat 20:00’de yayınlanacak konserinde, Franz Schubert’in Viyolonsel ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü için Beşli, Do Majör Op.163 (D.956) adlı eserini seslendirecek.

Türkiye ve Avrupa’da konserler veren genç oda müziği topluluğu Ludus Ensemble, oda müziği repertuvarının tüm eserlerini seslendirebilme esnekliğindeki yapısıyla dikkat çekiyor. 

Dünyanın farklı coğrafyalarından ve zaman dilimlerinden bestecilerin eserlerini yorumlamak, zamanın ve mekanın sürekli değiştiği bir oyuna dahil olma hissini verdiği için, oluşumlarına isim olarak Latincede ‘oyun’ anlamına gelen ‘ludus’u seçen topluluk, kurulduğu 2013 yılında bir piyano üçlüsü (piyano-keman-viyolonsel) ve kornodan oluşmaktaydı. Ludus Ensemble, yıllar içerisinde diğer enstrümanların katılımıyla zenginleşerek, yetenekli sanatçıların buluşma noktası olan bir platform hâline geldi.

Ülkeler ve kültürler arası sınırların şeffaflaştığı, geçmiş ve günümüz sanatının birbirini zenginleştirdiği düşüncesini çıkış noktası edinen Ludus Ensemble, Laeiszhalle (Hamburg, Almanya), Brucknerhaus (Linz, Avusturya), Mozarteum Solitär Saal (Salzburg, Avusturya), Kadıköy Süreyya Operası, Caddebostan Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Avusturya Kültür Ofisi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kunsthalle Hamburg, Ernst Barlachhaus- Hamburg başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki pek çok konserler verdi. Ludus Ensemble, çekirdeği olan piyano üçlüsüyle 2014-2016 yılları arasında Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da, Türk Eğitim Vakfı Güsel Bilal Yurt Dışı Eğitim Bursu’nun desteğiyle Prof. Niklas Schmidt ile Oda Müziği Master eğitimlerini tamamladı. Yurt dışında bulundukları süre zarfında alanlarının yetkin isimleriyle çalışmalarını sürdürmüş olan Ludus Ensemble, Türkiye’de Oda Müziği Master derecesine sahip olan tek topluluktur.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20