HABER

Kontrbasın Kralı Giovanni Bottesini 200 Yaşında

20.04.2021


Paylaş:

Kontrbas virtüozu İtalyan besteci Giovanni Bottesini’nin 200. doğum günü CRR Konser Salonu’nda CRR Oda Orkestrası eşliğinde kutlanıyor.

Kontrbasın Paganinisi Bottesini, kontrbasın solist pozisyonunda yer almasında öncülük ederek kontrbas kültürünü yayılmasını sağlamış önemli bir besteci olarak klasik müzik tarihinde yerini aldı. Kontrbastaki virtüoz becerisi, Paganini’nin kemandaki ustalığına paralel gösterilen Bottesini kontrbas tekniğine katkılarından dolayı, birçok kişinin kontrbası çok yönlü bir enstrüman olarak görmeye başlamasını sağladı.

Bottesini’nin kontrbas için yazdığı üç eserin seslendirileceği konserde orkestra şefi Can Okan yönetimindeki CRR Oda Orkestrası üç büyük soliste eşlik ediyor.

İlk olarak bestecinin kontrbas ve viyolonsel için yazdığı Rossini Fantasia Onur Özkaya ve Çağ Erçağ tarafından seslendirilirken, kontrbas ve keman için yazılmış olan Grand Duo Concertante Onur Özkaya ve Cihat Aşkın tarafından seslendirilecek. Konserin son eseri Si Minör Konçerto ise Onur Özkaya tarafından seslendirilecek.

Üç büyük solist ve Bottesini’nin 200. doğum yıldönümü, 28 Nisan akşamı CRR Konser Salonu Youtube hesabında!
 
*Konser 1 hafta boyunca Youtube üzerinden izlenebilecektir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20