HABER

İDOB'dan 23 Nisan Temalı Konser ve Resim Yarışması

25.04.2021


Paylaş:

Salgın nedeniyle tüm sanat dallarının durma noktasına gelmiş olduğu bu uzun dönemde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) yine seyircilerinin ayağına televizyon yayınıyla gidiyor. Bu kez hedefte çocuklar var.
 
İDOB, TBMM’nin kuruluşunun 101. yılı nedeniyle, 23 Nisan 2021 Cuma akşamı saat 19:00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda düzenlemiş olduğu ve bu kez bayram nedeniyle çocuklarla birlikte büyüklerin de beğenilerine sunulan “Küçük Dahi Çocuk Mozart" adlı konser etkinliği TRT 2’de canlı olarak yayınlanarak tüm dünyanın beğenisine sunuldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletin geleceği olan çocuklara verdiği önemin bir sonucu olarak, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesiyle, dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yıl dönümünde İDOB, çocuklar özelinde tüm sanatseverler için bir konser vererek, geçen yıldan beri, salgın nedeniyle önceki yılda olduğu gibi bu yıl da, salona gelemeyen çocuklar ve aileleri için 23 Nisan özel konserini TRT 2 ekranlarından, 23 Nisan 2021 saat 19:00’da canlı yayınla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıldı.
 
Bu arada İDOB tarafından her yıl rutin olarak yapılmakta olan çocuk resim yarışmasına gönderilerek, seçici kurul tarafından ödül alanlarla, sergilenmeye değer bulunan resimlerin sergilendiği Süreyya Operası’nın fuayesinde başlayan konser daha sonra orkestra ve solistlerle sahnede devam etti.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Dahi Çocuk Mozart”
Konser etkinliği ve besteci Mozart’la ilgili bilgileri çocuklarla birlikte büyüklere de tanıtmak için anlatıcı olarak, İDOB solist sanatçılarından tenor Caner Akın’ın yapmış olduğu açıklayıcı bilgiler ışığında, Süreyya Operası’nın fuayesindeki çocuk resimlerinin bulunduğu panolarla yapılmış dekorlu bir ortamda, Mozart dönemine ait kostüm ve perukla piyanosunun başına geçerek, ekran başındaki çocukların ilgilerini toplamak amacıyla, bestecinin çok bilinen ve daima sevilerek dinlenen parçalarının yer aldığı konserin ilk eseri olan Türk Marşı, Hüseyin Kaya’nın piyanosu eşliğinde zarif bir şekilde yorumlandı.
 
Süreyya Operası’nın fuayesindeki resim yarışmasına katılan çocuk resimlerinin asıldığı panoların önündeki ikinci etkinlik için İDOB Orkestrası sanatçıları Murat Anıl Erginol (keman), Bora Gökay(keman), Verda Gül (viyola), Burak Ayrancı (viyolonsel) Mozart’ın Küçük Bir Gece Müziği eserindeki başarılı icraları dolayısıyla bizlerden alkış aldılar.
 
Sırada bu kez Süreyya Sahnesi’nde, solist sanatçıların sunacağı parçalara gelinmiş ve Defne Arıkan’ın hazırlayıp, Caner Akın’ın sunduğu konserde orkestrayı yönetmek için de de sahneye bageti ile Murat Cem Orhan çıkınca, yine bestecinin Türklerin dostluğuna yer vermiş olduğu operası olan ve konusu Osmanlı döneminde İstanbul’da sarayda geçen Saraydan Kız Kaçırma operasından, Blonde’nin aryası olan “Welche Wonne, welche Lust” ile bu rolü defalarca bu rolü sahnede oynamış olan soprano Nazlı Deniz Süren’in o güzel koloratur sesinden dinlemeyi özlemişiz.
 
Mozart’ın operalarının icra edildiği konserde bu kez sıradaki eser bestecinin Don Giovannioperasından Zerlina ile Don Giovanni düeti olan “Quel casinetto è mio… Là ci darem la mano” içinmezzosoprano Nesrin Gönüldağ ile bariton Nejat Işık Belen’in birlikteliği benden iyi bir puan aldı.
 
Mozart’ın ve bence tüm diğer operalar içinde çocuklara en uygun olan Sihirli Flüt operasından hayalperest bir kuş avcısı olan Papageno’nun “Papagena! Papagena!” adlı şarkısını temsillerinde defalarca oynamış olan bariton Kevork Tavityan, boynuna asmış olduğu pan flütü de kullanarak başarıyla söyledikten sonra, yine aynı operadan Papageno ile sevgilisi Papagena’nın çok sevilen düeti Papagena, Papageno, Pa-,Pa-,Pa-… Papagena!” şarkısı için soprano Esra Abacıoğlu Akcan ilebariton Kevork Tavityan sahneye gelerek, sanki oyundaymışlar gibi mizansenli olarak düetlerini icra ederlerken kendimi operasını izliyormuş duygusuna kaptırdım.
 
Sırada bestecinin yine çok sevilen operası olan Figaro’nun Düğünü vardı. Şef Murat Cem Orhan yönetimindeki İDOB Orkestrası bu operanın uvertürünün güzel bir şekilde icrasının ardından, aynı opera olan Figaro’nun Düğünü’nden çok sevilen bir arya olan, Figaro’nun “Non più andrai” adlı güzel şarkısını bariton Nejat Işık Belen son derece güzel bir şekilde yorumladı.
 
Konserin son eseri de aynı Figaro’nun Düğünü’ndeki final sahnesinde bulunan o çok güzel ansambl olan ve Kont’un, karanlıkta Susanna sanıp kur yapıp ayartmaya çalıştığı kişinin gerçekten kendi karısı olduğunu birden anladığı için hemen karısı önünde diz çöküp ondan kendini af etmesini istediği ve Il Conte, La Contessa, Susanna, Figaro, Cherubino, Antonio, Basilio’nun birlikte söyledikleri “Gente, gente…Contessa, perdono!” adlı ansamblda soprano Nazlı Deniz Süren, soprano Esra Abacıoğlu Akcan, mezzosoprano Nesrin Gönüldağ, tenor Ufuk Toker, bariton Nejat Işık Belen, bas Sevan Şencanile ansambldaki eksik sesi tamamlamak için, aslında kendisi de bir solist sanatçı olan orkestra şefibariton Murat Cem Orhan, hem yöneterek hem de ansambla katılarak bu güzel konseri başarı ile sonlandırlar. Bir orkestra şefinin hem orkestra ve solistleri yönetip hem de şarkı söylediğini ilk kez gördüğüm için bu birliktelik bana çok ilginç gelmişti.
 
Konser de başarılı bir şekilde böylece sona erdi ve bizler de ekran başında bu konseri zevkle izleme fırsatı edinmiş olduk.

Konseri YouTube üzerinden de izleyebilirsiniz:Resim Yarışması Sonuçlandı
Orkestra şefi Murat Cem ORHAN yönetimindeki İDOB Orkestrası’nın bu 23 Nisan özel konserinin önemli bir özelliği de iki etkinliğin bir arada gerçekleştiği ve çocuklar için bir şölen niteliğindeki görsel ve işitsel sanatların birlikteliği ile gerçekleşen beraberlikti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletin geleceği olan çocuklara verdiği önemin bir sonucu olarak, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesiyle, dünyada çocuklara ait ilk ve tek milli bayram olan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliği kapsamında, İDOB’un bu yıl 8.sini düzenlediği “Opera ya da bale denince aklına ne geliyor?” konulu, 7-11 yaş arası çocuklara yönelik olan resim yarışması da sonuçlanmış, resimler Süreyya Operası’nın fuayesinde panolara asılmıştı.
 
Geçen yıl salgın nedeniyle ertelenen etkinlik, bu yıl ilk kez online olarak gerçekleşti. Çocukların, opera ve bale sanatlarına olan ilgilerini arttırmak amacı ile düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin her ilinden olağanüstü bir katılım sağlandı. Yarışmanın değerlendirmesi İDOB ressamları ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nden ressamlar tarafından yapıldı.
 
Buna göre, birinciliği Nina Türktaş, ikinciliği Emine Kondal, üçüncülüğü Hazal Acar kazanırken, Elif Tekin mansiyon ödülüne layık görüldü. Kazananlar, İDOB çocuk oyununa iki kişilik davetiye de kazanmış oldular. Her yıl olduğu gibi, birinci olan resim görseli, gelecek yıl afiş görseli olarak kullanılacak.
 
İlk dört dereceye giren resimlerin yanı sıra, sergilenmeye hak kazanan 95 resim 23 Nisan tarihinden itibaren @operabaleistanbul Instagram sayfasında yayınlanmaya başladı.

İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20