HABER

Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali Başlıyor

28.05.2021


Paylaş:

Oda müziği ve uluslararası çoksesli müziği tanıtmayı amaçlayan Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali 31 Mayıs Pazartesi günü başlayacak ve yedi gün sürecek. Festival, üç kıta ve yedi farklı ülkeden sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirecek.
 
Oda müziği türünün en güzel örneklerinin en üst seviyede sergileneceği Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali, 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü başlıyor. Festivalin YouTube Kanalı’ndan yapılacak olan yayın, 31 Mayıs Pazartesi günü saat 21:00’da başlayacak ve yedi gün sürecek. Sanat Yönetmenliğini Metin BUZDUĞU ve Koordinatörlüğünü M. Okan Kızılay’ın üstlendiği Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali, üç kıta ve yedi farklı ülkeden, sekiz oda müziği grubunu; hepsi birbirinden değerli 32 sanatçı ve akademisyeni bir araya getirecek.
 
Festivalin Sanat Yönetmenliğini yapan Metin Buzduğu, uzun ve zorlu bir sürecin ardından Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin tüm hazırlıklarının tamamlandığını belirterek çoksesli müziğe ilgi duyanlarla buluşacak olmanın gurur ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade etti. Sanat Yönetmeni Buzduğu, “Festival ile oda müziği türünün ve uluslararası çoksesli müziğin tanınmasını, bu müzik türüne yönelik ilgi ve farkındalığı artırmayı ve güzel şehrimiz Kastamonu başta olmak üzere bölge, ülke ve dünya müzik kültürüne katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Buzduğu, Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali’nin dünyanın her yerinden oda müziği gruplarının ve sanatçılarının bir araya gelerek, oda müziği aracılığıyla müzik yapmasını, konuşmasını, öğretmesini ve öğrenmesini; oda müziğinin en seçkin eserlerinin, en yüksek standartlarda sergilenerek uzun yıllar boyunca devam edebilecek bir festival haline dönüşebilmesini tüm kalbimizle diliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Festivalin Koordinatörlüğünü yapan M. Okan Kızılay da festival kapsamında konserler, röportajlar, ustalık sınıfı çalışmaları, yarışmalar düzenlemeyi ve bir festival orkestrası kurmayı hedeflediklerini ancak küresel salgın nedeniyle bunun mümkün olmadığını söyledi. Kızılay, “Hepimizi, özellikle de sahne sanatları alanında çalışan herkesi derinden etkileyen küresel salgın nedeniyle insan sağlığını riske atmadan, sadece röportajlar ve kaydedilmiş konserlere yer vermenin daha doğru olacağı düşüncesiyle çalışmalarımızı tamamladık. Müzikseverlerin konser izlemenin zevkine ekranları başından da olsa erişebilmelerini umuyoruz. Ancak sanatsever halkımızın ilgisi ve desteğiyle festivalimizi yüz yüze gerçekleştirebileceğimiz, ülkemizde yeni bir oda müziği sahnesi kurabileceğimiz festival ve nice festivallerin özlemini derinden duyuyoruz” dedi.

Oda müziği ile ilgilenenler, Ilgaz Uluslararası Oda Müziği Festivali ile ilgili detaylı bilgi almak ve festival kapsamındaki etkinlikleri izleyebilmek için festivalin sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve YouTube kanalına abone olabilir. Festival ile ilgili soru, görüş ve öneriler ise festivalilgaz@gmail.com adresine iletilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20