HABER

Kadıköy Belediyesi'nin Katkılarıyla

07.06.2021


Paylaş:

Beş kıtada, 80 ülkede verdiği konserlerle büyük övgüler alan uluslararası kültür elçimiz Gülsin Onay, Ay Işığı albümünde Ludwig van Beethoven’ın Ay Işığı Sonatı, Veda Sonatı ve Op. 109 Sonatını müzikseverlerle paylaşıyor.


Piyanoya 3,5 yaşında başlayan, 6 yaşında ilk resitalini İstanbul Radyosu’nda veren, Ahmet Adnan Saygun ve Mithat Fenmen'in öğrencisi olan, “Harika Çocuklar Yasası” ile Fransa’ya gönderilen Gülsin Onay, bir yılda mezun olduğu Paris Konservatuvarı'nın ardından eğitimine Almanya’da devam etti. Avrupa’da Liszt, Busoni, Yves Nat, Cortot gibi ekol yaratan büyük müzisyenlerden eğitim alan hocalarla çalışan sanatçı, böylece bu özel müzisyenlerin müzik torunları arasındaki yerini aldı. 


Gülsin Onay aynı zamanda, dünyanın her yerinde verdiği yankı uyandıran konserleri, dinleyicisiyle kurduğu samimi bağ ve geniş repertuvarıyla istisnai bir piyanist olarak öne çıkıyor.

 

2020 yılında, Beethoven’ın 250. Doğum Yılı kapsamında Süreyya Operası’nda, Beethoven Yılı açılış ve kapanış konserlerini veren sanatçı, her iki konser programını da kaydederek bestecinin görkemli müzik dünyasını müzikseverlerle buluşturuyor.

 

İnşa ettiği olağanüstü müzik dünyası ile müzik tarihine yön veren Beethoven, 57 yıllık yaşamında Fransız Devrimi, devrim sonrası burjuvazinin yönetimde söz sahibi olma çabaları, Napolyon savaşları, Viyana Kongresi gibi önemli olaylara tanıklık etmişti. Bütün bu yaşananlara rağmen besteci, etrafında kopan fırtınanın kendisini sürüklemesine izin vermedi.18. yüzyıl yerini 19. yüzyıla, Klasik Dönem yerini Romantik Döneme bırakırken müziğin nasıl bir yol izleyeceğine yine Beethoven karar verdi. Ay Işığı albümündeki eserleri dinlerken, tarihte yaşanan bu olayların müzikteki yansımalarına Gülsin Onay’ın eşsiz yorumuyla tanıklık edeceksiniz.

 

Yoğun bir çalışmayla hazırlanan albümün kaydı Ozan Sarıer’e, kitapçık yazıları Aydın Büke’ye ait. Albüm kitapçığının fotoğraflarını Serdar Tanyeli çekti, tasarımını ise Gözde Oral yaptı. CD’yi müzik marketler ile Cihangir Opus 3a’dan satın alabilir, Haziran ayının ilk haftası itibariyle dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20