HABER

İsmail Hakkı Aksu'nun Kaleminden Aspendos Gala Konseri

08.06.2021


Paylaş:

22 Mayıs 2021 akşamı çekimi yapılan ve opera eserlerinden seçkilerin Aspendos’un büyülü atmosferinde şef Raoul Grüneis yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun operalarından solistler tarafından seslendirildiği Gala Konseri 4 Haziran Cuma günü 20:00’de TRT2 ekranlarında yayınlandı. Kültür ve Turizm BakanıMehmet Nuri Ersoy ev sahipliğinde, Aspendos Antik Tiyatro’da, uluslararası misyon temsilcilerinin ve basın mensuplarının misafir edildiği Gala Konseri’nde sevilen opera şarkılarına yer verildi.

Konserin ilk eseri Şef Raoul Grüneis yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası tarafından seslendirilen G. Bizet’in Carmen operası uvertürünü izlerken yüreğimize bir miktar su serpildi.

Daha sonra sırasıyla solist sanatçıların performansları başladı. Gounod’un Romeo ve Jülyet operasından “Je Veux Vivre” adlı güzel aryayı İDOB solist sanatçısı Hale Soner Kekeç aynı güzellikte icra etti.

İkinci sırada yine İDOB solist sanatçısı mezzosoprano Nesrin Gönüldağ vardı ve Bizet’nin Carmen operasından çok beğenilen Habanera’ya güzel bir yorum getirdi.
Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin genç solist sanatçılarından bariton Faik Mansuroğlu’nun Rosini’nin Sevil Berberi operasından “Largo al factotum” ile mizansenli olarak icrası da göz dolduran performansı oldu.

Mezzosoprano Medine Tuganova Antalya Operası’nın değerli sanatçısı. Carmen operasından “Je dis que rien ne m’épouvante” adlı arya ile izleyenlerin gönlünü fethetti.

"E strano, e strano… Follie, follie… Sempre Libera" Verdi’nin ünlü operası La Traviata’nın Violetta aryasıdır. Bu güzel arya için sahneye gelen İZDOB solist sanatçısı soprano Eylem Demirhan Duru’yu da alkışlıyoruz.

Sırada bir Türk eseri vardı, Adnan Saygun’un çok seslendirmiş olduğu Bozlak için sahneye gelen Samsun Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bas Tuncay Kurtoğlu’nu bu güzel yorumu için alkışlıyorum.

Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı bas Engin Suna da yine aynı besteci tarafından düzenlemesini yapmış olduğu Köroğlu adlı parçasını bizlere zevkle izletti.

"Vieni! t’affretta!" adlı arya Verdi’nin Macbeth operasının Lady Macbeth tarafından söylenen çok güzel aryasını Samsun Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Mine Yenice Kurtoğlu’nun güzel sesi ve tekniğiyle izledik.

İZDOB Müdürü ve solist sanatçısı tenor Aydın Uştuk ise G. Donizetti’nin Aşk İksiri operasının “Una furtiva lagrima” adlı güzel aryasında bizleri romantik dünyalara götürdü.

G. Verdi’nin Don Carlo operasının belki de en çaresiz kişisi olan Kral II. Filip’in “Ella giammai m’amò” adlı hüzünlü aryasında İDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni bas Suat Arıkan’ın güzel yorumunu alkışlıyoruz.

“È la storia solita del pastore” adlı arya F. Cilea’nın l’Arlesiana adlı operasından. Bu duygulu arya için sahneye gelen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan bizleri romantizmin doruklarına uçurdu.

G. Verdi’nin en çok bilinen operası şüphesiz Aida’dır. Bu operadan Aida’nın sevdiği komutan olan Radames’i savaşa yollarken söylediği “Ritorna vincitor” adlı aryayı Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı soprano Feryal Türkoğlu’nun güzel sesinden ve yorumundan dinledik.

Gala Konseri’nin son parçası da tüm sanatçıların katılımı ile icra edilen G. Verdi’nin La Traviata operasından meşhur “Brindisi” idi. Sanatçıların, konseri daha da sevdirmek için gösterdikleri mimik ve duruşları izleyenler üzerinde olumlu izlenimler bıraktı.

Ben kendi adıma bu konseri düzenleyen tüm müdürlük, sanatçılar ve konseri yayınlayan TRT’ye şükranlarımı sunuyorum. Tek dileğimiz, artık bu salgın döneminin sona ererek normal düzende sanatsal faaliyetlere katılmamızdır.

İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20