SÖYLEŞİ

Çınar Yazgan'a Geçmiş Olsun Dileklerimizle

28.06.2021


Paylaş:

Okuyucularımızın kendisini daha yakından tanımaları için, müzikal yolculuğuna Finlandiya'da devam keman sanatçımız Çınar Yazgan'a ulaştık ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinin sanatsal faaliyetlerini nasıl etkilediğini sorduk.
 
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Eğitimime Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ahmed Adnan Saygun Müzik ve Araştırma Enstitüsü’nde başlamış bir kemancıyım. Eğitimimin devamını Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda devam ettirdim. Şu anda Finlandiya’da eğitimimi sürdürmekteyim.
 
Enstrüman olarak kemanı seçmenizde neler etken oldu?
Başta dedem Ahmed Nabi Tokatlıoğlu’nun etkisi çok büyük oldu. Kendisi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda müdür ve keman öğretmeniydi zamanında. Dedemi görme şansım ne yazık ki olmadı ama hikâyeleriyle büyüdüm ve benim için hep gurur kaynağı oldu. Bunun yanı sıra annemin de etkisi oldu. Kendisi Devlet Opera ve Balesi’nde koro sanatçısı. Dört-beş yaşlarımda temsillerinin hepsini büyük bir heyecanla, gözümü kırpmadan dinlerdim. Kulis koridorları, müzik, dekorlar ve kostümler beni büyüler, farklı yerlere götürürdü. Oradan sahne tozu yuttum sanırım.
 
Altı yaşında Vseslava Kudinova ve Muhammedjan Turdiev’le başlayan keman serüveninizi sizden dinleyebilir miyiz?
Hayatımda en şanslı olduğumu düşündüğüm zamanlardır. İkisiyle de beraber çok özenli, inişli çıkışlı ama dolu dolu bir öğrenim süreci geçirdim. Bana kemanı ve kemancılığı sevdiren isimlerdir. Aramızdaki aile ilişkisi bu zamanlara dek geldi.Yurt dışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Bu plan zaten her zaman aklımın bir köşesinde duruyordu fakat her şey Alexander Vinnitski’nin Bilkent Keman Günleri’nde ustalık sınıfı vermesiyle başladı. Referansıyla beraber Finlandiya’daki eğitimime onunla başladım.
 
Turku Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ndeki eğitiminiz size neler kazandırdı? Turku Filarmoni Orkestrası’na nasıl katıldınız?
Bu üniversitedeki eğitimim yalnızca müzisyenlik tarafımı şekillendirmede değil, girişimcilik ve pedagojik eğitime olan eğilimleriyle bana önemli katkılar sağladı. Şimdi keman performansının yanı sıra daha donanımlı olduğumu hissediyorum. Ayrıca Igor Oistrakh gibi bir ismin öğrencisinin öğrencisi olmak benim için başlı başına bir gurur kaynağıydı. Vinnitski’yle geçirdiğim her dakikaya minnettarım.
 
Öğrenciliğim esnasında Turku Filarmoni Orkestrası’nın sınav açtığını duydum. Tamamen tecrübe kazanma amacıyla girmiştim fakat sınavı kazandım ve böylelikle orkestranın sözleşmeli sanatçısı oldum. Sadece orkestracı olarak değil, mesai arkadaşlarımın önünde de solist olarak çalmak hafızama kazınan anlardan biridir.
 
Salgın başlangıcından bu yana müzikal hayatınızda neler değişti?
Ne yazık ki işime son verildi ve eğitimim de aksadı. Bu gerçekten çok stresli ve psikolojik anlamda çok yıpratan bir süreç. Bununla kalmadı sol bileğim kırıldı. Çok inişli çıkışlı bir dönem geçirdim ve geçirmekteyim, fakat aydınlığa çıkışın olduğundan hâlâ ümitliyim. Şanslıyım ki ameliyat olmama gerek kalmadı ve keman çalmaya tekrar başlayabildim.
 
Geleceğe dair projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Öncelikle eğitimime Finlandiya’da devam edebilmek ve yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat salgın, bileğimin kırılması ve işsizlik benim için süreci çok zorlaştırdı. Bu sıkıntılı süreci eğitim veya yaşam bursu bulup okulumu bitirerek aşabilmeyi umuyorum. Sonrasında benimle benzer durumları yaşamış pek çok meslektaşımla beraber güzel projelerde yer almak, elimin sağlığını ve fonksiyonlarını geliştirebilmek en büyük ümidim.


 
Umarız dile getirdiğiniz eğitim ya da yaşam bursuna en kısa zamanda kavuşursunuz, peki eğitiminizi tamamlamanıza ne kadar zaman kaldı?
İki eğitim yılım kaldı. Sonrasında da hem işe geri dönebilmeyi hem de Finlandiya’da yüksek lisans yapmayı istiyorum. Çalışmalarımı sürdürürken orkestra faaliyetlerime de geri dönmeyi hedefliyorum. Kariyerimde çok önemli bir dönemi yaşıyorum, umarım ki okuyucularınıza ulaşabilirim. Finlandiya’da müzik ve diğer konularda iletişim kurmak için yazgancinar@hotmail.com adresimden bana ulaşılabilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20