Konser-Opera

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Başladı

02.07.2021


Paylaş:

Dünya genelinde yaşanan salgın sebebiyle uygulanan kısıtlamalar tüm sanat dallarında olduğu gibi klasik müzik ve opera alanında da sanatseverlerin özlemli bekleyişine neden oldu. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (DOBGM) tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen İstanbul Opera Festivali kapsamında Arkeoloji Müzeleri bahçesinde verilen Gala Konser ile bu uzun bekleyiş nihayet sona erdi.
 
DOB Genel Müdürü Murat Karahan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Genel Müdürü Suat Arıkan’ın konuşmacı olarak katıldığı gecede İDOB orkestrası genç ve başarılı şef Can Okan tarafından yönetildi. DOB’un ülke genelindeki seçkin opera sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen konserin açılışı Richard Wagner’in, Nürnberg’in Usta Şarkıcıları operasının uvertürüyle yapıldı. Bu hızlı girişin ardından sahne alan bariton Umut Tarık Akça, Don Giovanni’den Madamina, il catalogo è questo”; soprano Birgül Su Ariç ise Cosi fan tutte’den Come scoglio immoto resta” adlı aryaları seslendirerek izleyicilere kısa bir Mozart şöleni sundular. Rossini’nin Sevil Berberi operasından Figaro’nun hareketli ve neşeli aryası “Largo al Factotum”u seslendiren Caner Akgün de sempatik tavırları ve mimikleriyle izleyiciden tam not aldı. Sıcak ve esintisiz bir akşamüstünde devam eden konserin ilk bölümünün sonlarına yaklaşırken Fransız besteci Charles Gounod’nun 5 perdelik operası Faust rüzgarı esmeye başladı. İDOB’un tecrübeli ve kuvvetli sesleri Hande Soner Ürben ve Gökhan Ürben çiftinin arka arkaya sahne aldığı gecede Hande Soner Ürben, Marguerite’nın aryası “Ah! je ris de me voir si belle”yi, Gökhan Ürben ise şeytan Mephistopheles’in aryası “Le veau d’or est toujours debout”ugüçlü, tutkulu ve dengeli şekilde seslendirdi. Konserin ilk bölümünün son sahnesinde ise mezzosoprano Ferda Yetişer, Saint-Saëns’in, Samson et Delilah operasından Mon coeur s’ouvre à ta voix” adlı aryasıyla yer aldı.
Konserin ilk bölümünün ortalarında başlayan Fransız besteciler akımı ikinci bölümde de devam etti. Bu bölümde Massenet ve Bizet’nin kulaklara aşina olan operalarından seçme aryaları seslendirildi. Tenor Faik Mansuroğlu “Pourquoi me réveiller”, mezzosoprano Aylin Ateş Habanera ve bariton Murat Güney “Votre Toast” aryalarını dinleyicilerin beğenisine sundu.
 
Konserin son bölümü İtalyan bestecilere ayrılmıştı. Tenor Şenol Talınlı Giuseppe Verdi’nin Rigolettooperasının en gözde aryası “La Donna e Mobile”yi seslendirerek İtalyan rüzgârını müze bahçesinde estirmeye başladı. Soprano Perihan Nayır Artan, Macbeth operasından “La Luce Langue”yı ve basbariton Zafer Erdaş Atilla operasından “Mentre Gonfiarsi L’anima Parea”yı başarıyla seslendirerek konserin Verdi bölümünü sonlandırmış oldu.
 
Gecenin son bölümü dünya genelinde operaları en çok sahnelenen bestecilerden biri olan Giacomo Puccini’ye ayrıldı. Bestecinin en önemli eserleri arasında yer alan Tosca operasından “Vissi d’arte”soprano Gülbin Günay tarafından olabildiğince duru, kuvvetli ve dengeli şekilde seslendirilerek izleyiciden büyük beğeni kazandı.
 
Gecenin en büyük talihsizliği ise ülkemizin yetiştirmiş olduğu en değerli opera sanatçılarından tenor Efe Kışlalı’nın sesiyle ilgili problem yaşaması ve sahne alamaması oldu. Usta tenorun programda söylemeyi planladığı aryayı, İDOB müdürü Suat Arıkan’ın ricası üzerine DOB Genel Müdürü Murat Karahan icra etti. Provasız ve notasız olmasına rağmen şef Can Okan’ın da desteğiyle aryaya başlayan Karahan, sesinin kuvveti ve güzelliğiyle opera severleri mest etti. Karahan ayrıca bu talihsiz olayı yaşayan tenor Efe Kışlalı’yı sahneye alarak seyircisine alkışlatıp duygusal anlar yaşattı.
 
Gecenin son performansı Soprano Ayten Telek tarafından Madame Butterfly operasının hüzünlü aryası “Un bel di Vedremo” ile gerçekleştirildi. Aryanın hüzünlü havası biten konser sebebiyle adeta izleyicilerin ruh hâlini yansıtıyordu. Can Okan yönetimindeki İDOB orkestrasının göz dolduran performansını izlemek isteyenler için konserin 3 Temmuz akşamı aynı yerde yeniden sahneleneceğini müjdelesek dahi tüm biletlerinin önceden tükenmiş olduğunu siz değerli okuyucularımıza üzülerek hatırlatayım.

Yeniden hoş geldin sanat, hep kalıcı olman dileğiyle…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20