Konser-Opera

Napoliten Rüzgarı Bu Kez Bodrum'u Serinletti

04.07.2021


Paylaş:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Bodrum Kaleiçi Etkinlikleri 2 Temmuz 2021 Cuma akşamı saat 21:00’de “Napoliten Şarkılar-Türk Tenorları” konseriyle başladı.

İtalya’nın Napoli şehri, yüzyıllar boyunca sadece İtalya'nın müziğinde değil, Batı Avrupa müzik geleneklerinin genel tarihinde önemli ve canlı bir rol oynamıştır. Bu etki müziği aracılığıyla XVI. yüzyılda erken müzik konservatuarı uzanan Alessandro Scarlatti sırasında Barok dönem ve komik opera arasında Pergolesi, Piccinni ve sonradan Rossini ve Mozart da operalarında kullanmıştır. XIX. yüzyılın sonlarından itibaren Napoliten popüler müziğin canlılığı “O Sole Mio” ve “Funiculì Funiculà” gibi şarkıları müzik bilincimizin kalıcı bir parçası hâline getirdi.

Konserde piyanoda Hüseyin Kaya ile İstanbul, Ankara ve İzmir Devlet Opera ve Balesi tenorlarından solistler; Besnik Ademoğlu, Ali Murat Erengül, Can Reha Gün, Yoel Keşap, Serkan Taylan ve Ayhan Uştuk sahneye çıkarak belli bir kurgu içinde şarkılarını söylediler.

Sahne kurgusu Hüseyin Kaya’ya ait olan konser, duygu yüklü İtalyan halk şarkılarından oluşan program için Bodrumlu ve yakın çevrelerde yaşayan sanatseverler Bodrum Kaleiçi anfisini dolmuştu. Sanatçıların performansı, kaleye gelen sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Çoğunlukla genç sanatçıların yer aldığı konserde sahneye çıkan sanatçılar, şarkıların kaynağı olan Napoli bölgesini simgeleyen kostüm, dekor ve projeksiyon destekli programda izleyenlere neşeli anlar yaşattılar. Ben de bu güzel konseri izlemekten çok büyük keyif aldığımı ifade etmek istiyorum.

Konserden sonra görüşlerine başvurduğum Hüseyin Kaya, konser hakkında şunları söyledi: “Bodrum da 37. konserimizi gerçekleştirdik. Dört-beş defa seyreden izleyicilerimiz oldu. Napoliten halk şarkıları, stil olarak büyük opera eserlerinin ilk temelini oluşturur. İlk şarkılar Napoli bölgesinden çıkmıştır ama sonradan İtalya’nın her bölgesinde bu stilde besteler yapılmıştır. Tek bir konser niyetiyle yola çıkılmış olan bu etkinlik için bir sahne kurgusu tasarladım. Samimi arkadaşların lokantada bir masada yiyip içtiği ve şarkılar söylediği bir kurgu… Şarkı sözlerine gönderme yapan İtalya görselleri ve üst yazı çevirilerini de ekleyince, bir saat süreli, güzel ve keyifli bir İtalya yolculuğu oldu. Bizler sahnede çok eğleniyoruz. Sanatçılarımız keyifle söylüyor, seyircilerimiz de bundan oldukça keyif alıyor. Bodrumlu seyircilerimize coşkulu alkışları için çok teşekkür ediyoruz. Nice konserlere…”

Aynı mekanda, 9 Temmuz 2021 Cuma akşamı, “Tango Tango” başlıklı konser verilecek. Orkestra şefi Tolga Taviş yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, kurumun solist sanatçıları bas Teyfik Rodos ve soprano Filiz Güneş’e eşlik edecek. Kostüm düzenleme Sevcan Yenihayat Horozgil, video prodüksiyon ise Ahmet Şeren tarafından gerçekleştirilecek. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü 13 Temmuz 2021 tarihinde “Bodrum Kalesi’nde Dünya Müzikleri”, 22 Temmuz 2021 tarihinde “Yeşilçam Şarkıları” başlıklı konserleri verecek. 17 Temmuz 2021 Cumartesi akşamı “Tango Akşamı” adlı etkinlik sahnelenecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi solist ve orkestra sanatçılarından oluşan Evrensel Enseble, kurum bale sanatçıları ile ritim, müzik ve dansı sahneye taşıyacak. Düzenlemesini Deniz Aydın’ın yaptığı Astor Piazzolla’nın büyüleyici tango müziklerine orkestra sanatçıları Deniz Aydın ve İlayda Erden kemanda, Ercan Gören viyolada, Sevinç Aliyev viyolonselde, Özgür Uluçınar kontrbasta ve Melahat İsmailova piyanoda eşlik edecek. “Tango Akşamı”nın koreografisini Nilgün Bilsel Demireller üstleniyor. Bodrum Kalesi’ndeki etkinlikler, birbirinden farklı konserler, bale ve tiyatro oyunlarıyla 21 Ağustos Cumartesi gününe kadar devam edecek.

İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20