HABER

12. İstanbul Opera Festivali, Barok Konser'le Devam Etti

05.07.2021


Paylaş:

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, dün akşam İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçelerinde geniş bir katılımla gerçekleşen Barok Konser'le devam etti.

Salgın sebebiyle uygulanan genel kapanma öncesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) son organizasyonlarından biri olan ve Süreyya Operası’nda gerçekleşen Barok Konser kadrosunda yer alan Suat Arıkan, Otilla İpek, Kevork Tavityan ve Elif Tekışık’ın yeniden sahne aldığı konserde, kontrtenor Kaan Buldular ile lavtavi Hande Cangökçe dün akşam sahne alan diğer sanatçılardı. İDOB orkestrası Paolo Villa tarafından yönetilirken başkemancı koltuğu yine Ceren Gürkan’a emanetti.

Konser Olexandr Samoylenko’nun solistliğinde, J.S. Bach’ın Mi Majör Keman Konçertosu’nun I. Allegro bölümü ile başladı. Tek bölümden oluşan konserde sanatçılar dönüşümlü olarak aryalarını seslendirdiler. İlk sahneyi önceki konserlerde olduğu gibi yine soprano Otilla İpek anonim eser; “O Leggiadri occhi belli” ile alırken sanatçı ikinci turda Haendel’in Jül Sezar operasından “Che sento? … Se pieta di me non senti” adlı aryayla konser programını tamamladı. Mezzosoprano Elif Tekışık ise gecede Vivaldi’nin Bajazet operasından Spoza son disprezatta” ve F. Cavalli’nin Giosene operasının birinci perdesinden “Delizie Contente”yi seslendirdi.

Bariton Kevork Tavityan, Vivaldi’nin Tito Manlio operasından “Se il cor guerriero” ile ilk sahnesini alırken ikinci turda J.P. Rameau’nun Dardanus operasından “Monstre Affreux Monstre Redoutable” ile izleyicisiyle buluştu. Tavityan her zamanki gibi sahnedeki enerjik, tutkulu ve teatral duruşundan taviz vermedi.

Otto Barok grubunun konserlerine aşina olanların yakından tanıdığı ancak genel opera dinleyicisinin dinlemeyi belki de en az tecrübe ettiği ses aralığına sahip kontrtenor Kaan Buldular; Vivaldi ve J.D. Buisson’un operalarından seçme aryalar ile izleyici karşısına çıkarak daha önce bu tecrübeyi yaşamamış izleyicilere yeni edinimler yaşattı. Kaan Buldular’a performansı esnasında lavtavi Hande Cangökçe başarıyla eşlik etti. Hande Cangökçe ayrıca Haendel’in Rinaldo operasında yer alan ve Barok dönemin en güzel aryalarından biri olan “Lascia Ch’io Pianga”yı enstrümantal olarak seslendirdi.

İDOB Genel Müdür bas Suat Arıkan ise Caldara’nın La costanza in amor vince l'inganno operasından "Selve Amiche" ile başladığı programını G. Bononcini’nin Griselda operasından “Per la gloria d’adorarvi” adlı neşeli aryayla tamamladı.

Konser Olexandr Samoylenko’nun solistliğinde Vivaldi’nin Dört Mevsim konçertosunun Yazbölümüyle sona erdi. Eserin hareketli yapısı ve orkestranın dinamik performansı konserin sonunda seyirciyi adeta büyüledi. Performans esnasında alçaktan geçen bir uçağın motor gürültüsü Samoylenko’nun ve seyircinin dikkatini epey bir dağıtıp gülümsemelere yol açsa da eser problemsiz olarak icra edilerek sonlandırıldı.

İDOB Genel Müdürü Suat Arıkan dün akşam gerçekleşen konserde, Süreyya Operası’nda yapılan son Barok Konser programında yer alan eserlerden ziyade farklı arya seçimleriyle seyirci karşısına çıkarken, Otilla İpek, Elif Tekışık ve Kevork Tavityan son konser programlarındaki aynı eserler ile sahne aldılar. Bu durum dinleyicilerin arşivlerine yeni eserler eklemesi açısında biraz olumsuz gibi dursa da programa kontrtenor ve lavtavi eklenmesi önemli bir katkı olarak kayıtlara geçmelidir. İDOB’un bundan sonraki Barok Konser organizasyonlarında dönemin ruhunun daha iyi yansıtılması için flüt içeren eserleri de programına alacağına inancımız sonsuz.

Dün akşam seyirciler arasında festivalin son organizasyonu olan Saraydan Kız Kaçırma operasında sahne alacak olan opera sanatçılarının da yer aldığı gözümüzden kaçmadı. Belmonte karakterini uzun süredir başarıyla canlandıran ve geçtiğimiz seneye göre bir hayli zayıflamış olan tenor Erdem Erdoğan ile yaptığımız kısa sohbette hazırlıkların tamamlandığı ve orkestrasyon çalışmalarının başlamak üzere olduğu bilgisini aldık. Eserin temsili 8, 10 ve 11 Temmuz akşamları Arkeoloji Müzeleri bahçelerinde gerçekleşecek olup, şu an biletlerin tamamı tükenmiş durumda.

Sanata ara vermemek dileğiyle, hoşça kalın…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20