Konser-Opera

Unutulmaz Filmlerin Müzikleri, Bilkent Odeon'da Yankılandı

06.07.2021


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın (BSO) yıllardır düzenlediği, film severlerin merakla beklediği film müzikleri konserlerinin ilki, salgın yasaklarının kalkmasının ardından Ankara’nın en büyük yarı açık amfi tiyatrosu olan Bilkent Odeon’da 2 Temmuz akşamı verildi. Biz, 3 Temmuz akşamı verilen ikinci konsere dair izlenimlerimizi paylaşacağız.
 
Her zamanki gibi ilginin büyük olduğu konseri Elşad Bağırov yönetti, BSO Başkemancısı Yevgeniy Kostrytskyy ve BSO Trombon Grup Şefi Cem Güngör ise konserde solist olarak yer aldı. Açık havada gerçekleştirilen konserde üflemeli çalgılar arasında seperatör bulunurken, diğer müzisyenlerin maske takmasıyla salgın unutulmamış oldu.
 
Stanley Kubrick’in 2001: Bir Uzay Destanı filminin etkileyici giriş müziğiyle başlayan konserde özellikle son yılların en popüler filmlerinden olan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi’nin müzikleri yoğun ilgi gördü. Etkili bir şekilde icra edilen film müzikleri, filmlerden karelerin ekranlara yansıtılmasıyla birleşince, film severlerin hafızalarını tazelemekle kalmadı, o duyguları tekrardan yaşattı.
 
Konserin en etkileyici kısımlardan biri de muhakkak ki Yevgeniy Kostrytskyy'in solist olarak yer aldığı, Schindler'in Listesi film müziğiydi. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen filmde anlatılan Holokost kurbanlarını anmak isteyen dinleyiciler de telefonlarının ışıklarıyla icraya eşlik ettiler.
 
Solist olarak yer aldığı Chicago film müziğinde ise Cem Güngör, salonu caz ezgileriyle doldurmasının yanında, kostümü ve şovuyla da dinleyicileri coşturdu.
 
Hem hüzünlü hem coşkulu anlarla dolu gecenin sonunda ise BSO bis olarak herkesin merakla beklediği Karayip Korsanları film müziğiyle dinleyicilere keyifli bir müzik şöleni yaşattı.
 
Burak Cura

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20