HABER

28. İstanbul Caz Festivali Başlıyor

06.07.2021


Paylaş:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen 28. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 9 Temmuz Cuma günü genel satışa çıkıyor.
 
Caz coşkusunu şehre yaymaya hazırlanan 28. İstanbul Caz Festivali, 1-24 Eylül tarihleri arasında açık hava mekânlarında 40’a yakın canlı performansla şehri konser alanına dönüştürecek. 28. İstanbul Caz Festivali, Garanti BBVA sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek.
 
24 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo, pop müzikteki yetkinliğini caza taşıdığı “İhtimaller” projesiyle Kenan Doğulu, Ennio Morricone’ye adadığı albümü “Morriconne Stories”den parçalarla Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Hollandalı müzisyen ve prodüktör Niels Broos ile festivale özel projesiyle Mabel Matiz, bu topraklardan şarkılarla dünyaya gerdan kırdıran ve geçen yıl Grammy’ye aday gösterilen Altın Gün, ilham kaynağı olan Atlantic Records’ın kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesini şarkılar eşliğinde sahneye taşıyan Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks ve daha nice isim var.
 
Festivalin yeşille cazı bir araya getiren ücretsiz Parklarda Caz konserlerine bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenecek Festivalde #İstanbulBirSahne konserleri de eklenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak. Bir diğer sevilen etkinlik Gece Gezmesi, bu yıla özel bir formatla Beykoz Kundura’nın farklı sahnelerine dağılacak.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sebebiyle zor günler yaşayan müzisyenleri yeniden İstanbullularla buluşturarak onlara destek olmak amacıyla hayata geçirdiği #İstanbulBirSahne’ye başvuran müzisyenler arasından belirlenen 15 topluluk, Maçka Demokrasi Parkı’ndaki festival sahnesiyle festivalin bir parçası oluyor. Festivalde #İstanbulBirSahne adını taşıyan etkinlikte dinlenebilecek müzisyen ve gruplar arasında Ayşe Tütüncü Dörtlüsü, Şenay Lambaoğlu, Batu Şallıel “The Way”, Deniz Taşar & Adem Gülşen ve The Kites yer alıyor.
 
İstanbul Caz Festivali’nin 19 yıldır devam eden Genç Caz projesi bu yıl 2013’te kaybettiğimiz müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile güçleniyor. Geleceğin başarılı müzisyenleri arasında yerini alacak Genç Caz finalistleri, yaratıcılık ve kariyer gelişimleri için bu fondan faydalanabilecek ve seslerini Türkiye’den dünyaya duyuracak.
 
Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival kapsamında bu yıl beşinci kez +1 desteğiyle 18 Eylül’de düzenleniyor. Beykoz Kundura’nın ev sahipliğinde, Kundura Sahne iş birliğiyle gerçekleştirilecek Vitrin panelleri; film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, sürdürülebilir festivaller, plak şirketleri, menajerler, sanatçılar ve sektör kurumları gibi konu başlıkları altında düzenlenecek. “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, etkinlik günlerinde ücretsiz olarak gezilebilecek.
 
Festival bu yıl Esma Sultan Yalısı, Swissotel The Bosphorus, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Beykoz Kundura, Turkcell Vadi, Feriye ve Göztepe Özgürlük Parkı gibi şehrin en keyifli açık hava mekânlarında ve parklarında konserlere ev sahipliği yapacak.

Festival Biletleri 9 Temmuz Cuma Günü Satışta 
Festival biletleri Lale Kart üyeleri için indirimli ön satış döneminin ardından, 9 Temmuz Cuma günü 10:30’dan itibaren, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunuluyor. Öğrenciler, sınırlı sayıdaki indirimli öğrenci biletlerinden yararlanabiliyor.
 
Garanti BBVA kredi kartı sahipleri, 9-15 Temmuz tarihleri arasında festival biletlerini yüzde 20 indirimle alabiliyor.

İKSV Lale Kart Üyeleri İçin İndirimli Ön Satışlar 6, 7 ve 8 Temmuz’da
Üyelikleriyle İKSV’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Caz Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla, öncelikli olarak alabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üzerinden yüzde 25 indirimle; Kırmızı ve Sarı Lale Kart üyeleri yüzde 15 indirimle satın alabilecek.
 
Biletler, Siyah Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı, Beyaz Lale Kart üyeleri için 7 Temmuz Çarşamba, Kırmızı ve Sarı Lale Kart üyeleri için ise 8 Temmuz Perşembe günü saat 10:30’da ön satışa sunuluyor.
 
Festivalden Anlık Gelişmeler Sosyal Medyada
İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm gelişmeler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık duyurular sosyal medya hesaplarından da takip edilebilir.
 
Festivali İKSV Mobil’den Takip Edin
İstanbul Caz Festivali’nde takip etmek istediğiniz konserleri İKSV Mobil uygulaması üzerinden takviminize ekleyebilir, kendi programınızı oluşturabilir, sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir, etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

COVID-19 Önlemleri Hakkında
28. İstanbul Caz Festivali’nin tüm konserleri, COVID-19 önlemleri kapsamında alınacak tedbirlere uygun olarak açık hava mekânlarında yapılacak. Mekânlarda alınan tedbirleri ve COVID-19 Etkinlik Rehberi’ni incelemek için: caz.iksv.org/tr/onemli-bilgiler adresini ziyaret edebilirsiniz.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20