HABER

İstanbul Opera Festivali, Saraydan Kız Kaçırma ile Devam Ediyor

07.07.2021


Paylaş:

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce bu yıl 12. kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında bir festival geleneği olarak Saraydan Kız Kaçırma operası, yine aynı mekân olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.

İDOB’un sahneleyeceği ve Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik hâline sadık kalınarak, yaklaşık 1,5 senedir dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı farklı bir reji anlayışıyla seyirci karşısında olacak.

Eserde, küçük bir değişiklik yapılarak, yaşanmış olan 1918 İspanyol Gribi salgını da konu ediliyor. “Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün başka bir kanıtı gibi, İspanyol Gribi’nde de bugün koronavirüs salgınında yaşadığımız gibi, sosyal mesafenin, hijyenin ve maske takımının önemi büyüktü. Rejisör Caner Akın, Türklerin hoşgörüsünü ele aldığı eserde bu önemli detayları işlemekle beraber, klasik konunun en önemli unsurlarından biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamet ve sevgiyi seçmesini ön plana çıkarıyor.

Saraydan Kız Kaçırma operası, hava şartları nedeniyle daha önce açıklanan tarihlerde yapılan değişiklikle, 10 Temmuz 2021 Cumartesi saat: 20:45’te, 11 Temmuz 2021 Pazar günü ise saat: 15:30’da ve 20:45’te olmak üzere toplamda üç temsil yapacak.
Temsillerde dönüşümlü olarak, Erdem Erdoğan ve Ufuk Toker: Belmonte; Tuncay Kurtoğlu ve Umut Tingür: Osmin; Ceren Aydın ve Hale Soner Kekeç: Konstanze; Işılay Meriç Karataş, Nazlı Deniz Süren ve Evren Işık Yasemin: Blondchen; Serkan Bodur, Berk Dalkılıç ve Onur Turan: Pedrillo; Caner Akın Selim Paşa; Adahan Cabaş ise Çocuk rolüne hayat verecek.

Murat Cem Orhan yönetimindeki İDOB Orkestrası ve Volkan Akkoç yönetimindeki İDOB Korosu’nun da eşlik edeceği yapımın koreografisi ise ünlü balet Tan Sağtürk’e ait. Yapımın dekor ve kostüm tasarımı Olcay Engin Kaymaz’a, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a ait.

İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20