Konser-Opera

Amadeus Rüzgârı Zorlu PSM'de Esmeye Devam Ediyor

07.07.2021


Paylaş:

Sahnelenmeye başladığı ilk günden bu yana geniş bir kesimin yoğun ilgi gösterdiği Amadeus, salgın yasaklarının kalkmasıyla, sanatseverlerle yeniden buluşmaya başladı. Biz 10 Haziran temsilini izleme fırsatı bulduk. Eğer siz de bu görsel ve duyusal “ziyafete” tanık olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Oyun 8, 29 Temmuz ve 25, 26 Ağustos tarihlerinde yeniden temsil edilecek ve yarınki hariç diğer üç temsile bilet bulabilmek hâlâ mümkün.
 
Aynı adlı filme de konu olarak daha evvel sinemaseverlerle de buluşan, Mozart ve Salieri arasındaki çekişmeli ilişki örgüsünü konu alan, metnini Peter Shaffer’ın yazdığı Amadeus, Zorlu PSM’de sahnelenen yapım aracılığıyla, Işıl Kasaoğlu’nun rejisiyle, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment iş birliğiyle sanatseverlerle buluşuyor.
 
Yapımın bu kadar çok ilgi çekmesinin ve tüm temsillerin tamamıyla dolu koltuklara oynanmasının nedenleri arasında, başrollerde sahneye çıkan Okan Bayülgen (Mozart rolünde), Selçuk Yöntem (Antonio Salieri rolünde) ve Özlem Öçalmaz (Costanze rolünde) gibi TV ekranlarından tanıdığımız ünlü isimlerin kadroda yer almasının payı elbette büyük.Sahne önünde 35, sahne arkasında 20 kişiden oluşan toplam 55 kişilik dev ekibin görev aldığı oyunda dâhi besteci Mozart, yeteneğiyle dönemin saray müzisyeni Salieri’yi korkutmaktadır. Oyun temelde, müzik konusunda “yüce” bir yeteneğe sahip olan ve Salieri’nin de oyunda sürekli “müziğin tanrısı” olarak nitelediği Mozart ile Salieri arasındaki çetrefilli ilişkiyi konu ediniyor.
 
Görkemli dekorları, renkli ama uyumlu, dönemin ruhunu yansıtan kostümleri ve usta oyuncu kadrosunun yanı sıra, Mozart’ın bestelerinden kesitlerin canlı performanslarını da içeren Amadeus, klasik müzik ve tiyatroya ilgi duyan herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken bir yapıt.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20