HABER

March of the Music

14.07.2021


Paylaş:

Renan Koen'in yeni projesi March of the Music, Lila Müzik etiketiyle dijital platformlarda yayınlandı. Albümde Terezin toplama kampında yaşamış müzisyenler Viktor Ullmann ve Gideon Klein'ın eserlerinin yanı sıra, kampı gezere orada yaşananlara tanıklık eden Elcil Gürel Göçtü ve Nurullah Ejder'in yeni besteleri de yer alıyor. Albümdeki eserleri Auftakt Trio, Ekin Güldoğan, Eyüpcan Açıkpazu, Gizem Yılgın, Selim Boyacı ve Renan Koen'in duyarlı yorumuyla dinlerken, Öykü Üçgüler ve Engin Çetin'in Terezin izlenimleri ise CD kitapçığından okunabilir.

March of the Music albümü, piyanist, besteci, soprano ve eğitmen Renan Koen’in tasarladığı ve eğitimini verdiği “Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç” projesinin sonucunda ortaya çıktı. 2016 yılından beri bu konuda eğitim veren Renan Koen, projeyi şöyle anlatıyor:

“Bu çalışma, yurt içi ve dışında gerçekleştirdiğim “Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç” eğitimini alan öğrencilerin katıldığı bir geziyi içeriyor. Gezi boyunca, II. Dünya Savaşı yıllarında Theresienstadt olan bilinen, şimdiki ismiyle Terezin kentine gidiyoruz. Projenin tek bir şartı var, o da gezi sonrasında öğrencilerin hissettiklerini ve Terezin deneyimlerini ifade eden bir ürün ortaya koymaları. Böylece aldıkları eğitim, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda bir ürün ortaya çıkarıyorlar. Ben de ortaya çıkan ürünlerin dünyada çalınmasını, yayınlanmasını veya basılmasını sağlıyorum. Biliyorum ki barışın en önemli şartı, içimizdeki üretici ve yaratıcı ruhla tanışmak ve onu canlı tutmaktan geçiyor. Gezi, Gustav Mahler: Everlasting Hope / Terezin Composers Vakfı’nın düzenlediği müzik festivalinin bünyesinde gerçekleşiyor. Benim de konser verdiğim bu festivalde, dersler ve konserlerin yanı sıra birçok müzisyen ve müzikolog ağırlanıyor.  Ayrıca öğrencilerimi bu şiddet dolu tarihin geçtiği yerlerde de dolaştırıyorum. Getto’da, tutsakların kaldığı mekânlarda kalıyoruz. Bu etkinliğin bir başka ayağı daha var: Theresienstadt’tan kurtulan bir ‘survivor’ ile tanıştırıyoruz. Böylece hayatta kalanların yaşadıklarına ilk elden şahit oluyoruz. Fiziksel ve duygusal olarak çok yoğun geçen bu programda, ürün yaratma sürecine Terezin’de başlamış oluyoruz.  Şimdiki gençler bir harika. Onların sayesinde gelecekteki dünyaya daha fazla umutla bakabiliyorum.”Türkiye Yahudi Toplumu ve İzi Morhayim’in değerli katkılarıyla yayınlanan albüm, savaşın sona ermesiyle Terezin Toplama Kampı’ndan kurtulan; projeye katılan öğrencilerin onunla yaptığı söyleşinin ardından evine dönerken vefat eden, 94 yaşındaki ‘survivor’ Doris Grozdanovičová’nın anısına ithaf edildi.Tasarımını Gözde Oral’ın yaptığı albüm itunes ve Spotify'dan dinlenebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20