HABER

ÇEV Sanat'ın 'Genç Yetenekleri'

14.07.2021


Paylaş:

ÇEV Sanat’ın ‘Genç Yetenekler’ projesi kapsamında eğitimlerini yurt dışında sürdüren Türkiye’nin üstün yetenekli genç müzisyenleri Jamal Aliyev ve Bade Daştan 12 Temmuz akşamı ZAİ Bodrum’da bir konser verdi.
 
‘Concert Artists Guild’ yarışmasını kazanan ve İngiltere merkezli Classic FM tarafından ‘Dünyanın 30 Yaş Altı En Önde Gelen 30 Müzisyeninden Biri’ olarak seçilen ÇEV Sanat bursiyeri çellist Jamal Aliyev ve üstün yeteneğiyle geleceğin yıldız adayları arasında gösterilen 14 yaşındaki keman sanatçısı Bade Daştan’ın solist olarak yer aldığı konserde; genç müzisyenler, performanslarıyla uzun süre ayakta alkışlandı.
 
Çağdaş Eğitim Vakfı bünyesindeki ÇEV Sanat’ın, kültür ve sanat alanında ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden, üstün yetenekli genç müzisyenlerin eğitimlerine destek olmak ve onların birer dünyada yıldızı olabilmeleri yolunda gerekli imkanları sağlamak amacıyla 2009’da hayata geçirdiği ‘Genç Yetenekler’ projesi, Bodrum Yaz Konserini gerçekleştirdi. 

ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri’nin ev sahipliğindeki konser Borusan Otomotiv, QNB Finansbank, Caresse Resort & Spa Bodrum ve Sevan Bıçakçı destekleriyle ZAİ BODRUM’da gerçekleşti.

ÇEV Sanat Oda Orkestrası eşliğinde ünlü şef İbrahim Yazıcı’nın yönettiği konsere; Sanat Kurulu’nu oluşturan Fazıl Say, Bülent Evcil, Mehmet Yasemin ve İbrahim Yazıcı’nın yanı sıra, ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri, Çiğdem Simavi, Pervin Ersoy, Revna Demirören, Heves Ekinci, Feryal Gülman, Banu Hakan Çarmıklı, Beyza Uyanoğlu, Cana Sialom, Tal Garih, Yelda- Hakan Tiftik, Ömer Aras, Volkan Büyükhanlı, Zülfü Livaneli, Pınar Sabancı, Pelin Akın, Aynur Özderici, Hatice Begüm Eyilik, Füsun Topbaş, Alp Yalman, Figen Çiftçi ve Derya Karagülle’nin de aralarında bulunduğu cemiyet, sanat ve iş dünyasından seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

ÇEV Sanat Başkan Yardımcısı Tal Garih’in açılış konuşması ile başlayan gecede, ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri destek veren kişi ve kurumlara plaket takdim etti. Gecede ayrıca ÇEV Sanat Kurulu adına kısa bir konuşma yapan Fazıl Say da ‘Genç Yetenekler’ projesinin öneminden ve genç sanatçıların başarılarından övgüyle bahsetti.

  

Jamal Aliyev

1993 doğumlu Türk çellist Jamal Aliyev, henüz 5 yaşındayken, dedesi Kara Aliyev ile çello eğitimine başladı. 13 yaşına kadar Ankara Bilkent’te müzik eğitimine devam eden Jamal Aliyev, daha sonra Yehudi Menuhin Okulu’ndan tam burs kazanarak eğitimi için Londra’ya yerleşti. 

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Royal Collage of Music’te tam burslu olarak tamamlayan Jamal Aliyev, halen Londra Guildhall School of Music and Drama’da artist diploma programı ve aynı zamanda Hochschule für Musik und Tanz Köln’de ise, doktora eğitimine devam etmektedir. 

Uluslararası yarışmalarda Türkiye’ye birçok birincilik kazandıran Jamal Aliyev, İngiliz Kraliyet Ailesinden Musicians Company Prince’s Prize ödülünü almıştır. 2012 yılında ‘BBC Artist’ seçilen Jamal Aliyev, 2017 yılından bu yana da Londra’da 8.000 kişilik Royal Albert Hall’da farklı programlar çerçevesinde her yıl düzenli olarak, performanslar sergilemektedir. Jamal Aliyev’in bu performansları, İngiliz BBC televizyonu ve radyosu tarafından da canlı yayınlanmaktadır. 

2019 yılında New York’ta uluslararası prestije sahip Concert Artist Guild yarışmasını kazanan Jamal Aliyev, bu yarışmanın sonucunda pandemi nedeniyle 2022 yılına ertelenen, tüm Amerika ve Asya kıtalarının en önemli şehirlerinde birer ay sürecek, turne programına katılacaktır. 

2020 yılında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrasıyla İngiltere’nin büyük şehirlerinde ve en önemli salonlarında bir ay boyunca turne gerçekleştiren Jamal Aliyev, 2021-2022 yılları içinde ise, ünlü müzisyen Fazıl Say ile konser, albüm ve turne programları gerçekleştirecektir. Klasik müzik alanında ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atan Jamal Aliyev, gösterdiği bu başarıları nedeniyle İngiltere merkezli Classic FM tarafından ‘Dünyanın 30 Yaş Altı En Önde Gelen 30 Müzisyeninden Biri’ olarak seçilmiştir.

  
Bade Daştan

2007 yılında Ankara’da doğan Bade Daştan, keman eğitimine 2012 yılında kabul edildiği Bilkent Müzik ve Bale İlköğretim Okulu’nda başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile 10 yaşında solist olarak, Mendelssohn Keman Konçertosu’nun tamamını seslendiren Bade Daştan, 2017 yılında da Bilkent Senfoni Orkestrası ile çalmaya hak kazanarak ilk orkestra deneyimini elde etti. 

Uluslararası alanda pek çok yarışmaya katılan Bade Daştan, bu yarışmalarda başarısıyla önemli dereceler elde etti. İtalya’da düzenlenen 24. Andrea Postacchini Uluslararası Keman Yarışması'nda ikincilik, Bulgaristan’daki Pancho Vladigerov Yarışması'nda birincilik ve en iyi Vladigerov yorumu alan Bade Daştan, yine Bulgaristan’da düzenlenen International Competition Young Virtuosos Yarışması'nda birincilik ve Belçika’da düzenlenen International Grumiaux Competition for Young Violinists Yarışması'nda ise birincilik ödülü alarak ismini geleceğin genç yıldızları arasına yazdırdı.

Eylül 2018’den itibaren çalışmalarına ÇEV Sanat’ın katkılarıyla Brüksel’deki Musica Mundi School’da Prof. Leonid Kerbel ile devam eden Bade Daştan, Mart 2021’de dünyaca ünlü keman virtüozu Maxim Vengerev ile yaptığı çalışmaların ardından ünlü sanatçıdan büyük övgüler aldı.
 

ÇEV Sanat

ÇEV Sanat, ‘Genç Yetenekler Projesi’ ile; ülkemizden dünya çapında sanatçılar yetişmesi için, üstün yetenekli genç müzisyenlerin eğitimlerine destek vererek, onların kültür ve sanat elçilerimiz olarak, dünyada parlayan yıldızlar olmasını amaçlamaktadır. 2009 yılında Çağdaş Eğitim Vakfı bünyesinde Yönetim Kurulu üyesi Berrin Yoleri’nin öncülüğünde kurulan ÇEV Sanat; Sanat Kurulu’nu oluşturan Fazıl Say, Bülent Evcil, İbrahim Yazıcı ve Mehmet Yasemin’in danışmanlığında, genç sanatçılarımız klasik müzik alanında büyük başarılara imza atarak, dünya sahnelerinde ülkemizi temsil ediyorlar.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20