HABER

İlk Konser Gülsin Onay & Ancyra Ensemble

21.07.2021


Paylaş:

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Kovid-19 salgını önlemlerinin eksiksiz uygulanacağı bir ortamda organize edilecek olan 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 24 Temmuz Cumartesi akşamı, piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ın birlikte sahne alacağı açılış konseriyle başlıyor. İki bin beş yüz yıllık antik taş ocağında gerçekleşecek konseri şef Nisan Ak yönetecek.  
 
Sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu ve sanat danışmanı piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nin ana sponsorluğunu Bosfor Turizm üstleniyor. Festivalin diğer destekçileri ise Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Institut Français Türkiye İzmir, Liba Laboratuvarları, Aktur A.Ş., Barbaros Yachting, Sistem A.Ş. ve Bodrum Belediyesi.  
 
24 Temmuz – 29 Ağustos tarihleri arasında sanatseverleri bir araya getirecek olan, ‘Suda’, ‘Kumda’ ve ‘Taşta’ konseptiyle düzenlenecek festivalde bu yıl 17 konser, 2 ustalık sınıfı öğrenci konseri ve iki DJ performansı yer alıyor. Ayrıca her yıl olduğu gibi Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde piyano ve çello masterclass'ları düzenlenecek.
  
 
Mozart ve Elgar’ın eserleri seslendirilecek  
 
Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, şef Nisan Ak yönetimindeki konserle bir yıl aradan sonra klasik müzikseverlere buluşuyor. Piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ı bir araya getirecek konserde, Wolfgang Amadeus Mozart’in iki; Edward Elgar’ın ise bir eserine yer verilecek. Tarihi taş ocağında W.A. Mozart'ın Piyano Konçertosu No.12, K.414 başlıklı eseriyle başlayacak olan konser, W.A.Mozart'ın Divertimento, Fa Majör, KV 138 eseriyle devam edecek ve program Edward Elgar'ın Yaylılar için Serenad, Mi minör, Op. 20 adlı eseriyle sonlanacak.
 
Konsere solist olarak katılacak olan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta- 80 ülkeyi kapsıyor. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Rahmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı olarak kabul ediliyor. Polonya Hükümeti’nin, Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırdığı Gülsin Onay, hocası Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanıyor. Sanatçı, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirdi.   
 
1990 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda görev yapan sanatçılardan kurulan Ancyra Oda Orkestrası kısa bir aradan sonra Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İstanbul Senfoni Orkestrası ve Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda görev yapan sanatçıların da katılımıyla 2018 yılında Ancyra Ensemble olarak yeniden bir araya geldi. Kurulduğu yıllardan itibaren yurt içi ve yurt dışında birçok başarılı solist ve orkestra şefiyle konserler veren Ancyra Ensemble, hem dünya repertuvarını, hem de Türk bestecilerin eserlerini seslendirmeye özen gösteriyor. Kadın sanatçılardan oluşan Ancyra Ensemble’ın daimi şefliğini 2019 yılından bu yana İtalyan-Türk şef Nil Venditti üstleniyor.   
 
2019 yılında Forbes Türkiye tarafından, 30 yaş altı en başarılı 30 ismin seçildiği “30 under 30” kulübüne seçilme ayrıcalığına erişen orkestra şefi, eğitimci ve besteci Nisan Ak, Columbia-South Carolina’daki Bruch Oda Orkestrası'nın müzik direktörlüğünü yapıyor. Devamlı şeflik pozisyonlarının yanı sıra, Aiken Senfoni Orkestrası'nın ve Columbia Oda Orkestrası'nın da asistan şefliğini sürdürmekte. 30 yaşındaki Ak, South Carolina Üniversitesi'nde orkestra şefliği alanında doktora sahibi. İlk bestesinin prömiyeri 15 yaşındayken yapılan Ak, özellikle lisans seviyesindeki çalışmalarında besteciliğe odaklanmış ve Türkiye’deki gençlik festivallerinde besteleri seslendirilmiş. 2019 yılında Washington D.C.’deki Smithsonian Müzesi’nden sipariş alan bestecinin koro ve perküsyon için yazdığı eserinin Kasım 2019’da ilk seslendirilişi yine Smithsonian Müzesi’nde yapılmış. Türkiye’nin yanı sıra, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler vermiş olan Ak, 2019 Ekim ayında ilk Meksika konserini de vererek Orta Amerika seyircisine de ulaşmış. Nisan Ak, her daim daha fazla kitleye klasik müziği tanıtmak ve kadın liderlerin görünürlüğünü artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.   
 
 
Dopdolu bir program, farklı konseptler… 
 
Hollanda’dan North Sea String Quartet ile devam edecek olan festival, Güney Kore’den genç piyanist Kisuk Kwon, müzik yaşamını Hollanda’da sürdüren Meral Polat Caz Trio, İspanyol piyanist Pablo Galdo, Gürcistan’dan piyanist Valerian Shiukashvili, keman, çello ve piyanodan oluşan Nova Trio, piyanist Barış Büyükyıldırım, Hakan Başar Caz Trio, keman, çello ve piyanodan oluşan Trio Likya, Sırp piyanist Zoran İmsirovic, Elif Çağlar Caz Quartet, Fransız çelist Henri Demarquette ve piyanist Özgür Ünaldı, Hollanda'dan Trio Reijseger Fraanje Sylla birer konser verecekler. Festivalin sanat danışmanı Gülsin Onay ayrıca bir de solo performans sergileyecek. Festival, İsrail'den Çelist Maya Belsitzman & Perkisyoncu Matan Ephrat ile devam edecek. Ayrıca Dj performanslarıyla Mx. Sür & Q-BRA (Kübra Uzun) ve Almanya'dan Dj Lakuti de 13 & 14 Ağustos’ta festival sahnesinde olacak. 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 29 Ağustos akşamı, El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, piyanist İlyun Burkev ve kemancı Naz İrem Türkmen’in Antik Taş Ocağı’nda verecekleri konserle son bulacak.  
 
GFA’da iki masterclass 
 
Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde piyano ve çello masterclass'ları düzenlenecek. 1 - 12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek piyano masterclass'ına Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili eğitmen olarak katılacak. 12 - 18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek çello masterclass'ını ise Fransız çelist Henri Demarquette üstlenecek.  
 
Çocuklar bu festivali sevecek!
 
Geçtiğimiz yıl programa eklenen çocuk projelerinin içeriğini zenginleştiren, sayısı ve sürecini de uzatan festival, çocukları yeşil yaşam, temiz enerji, ekoloji ve sürdürülebilirlik gibi konularda bilinçlendirmeyi hedefliyor. Çocuklar için halen süren atölyeler 30-31 Temmuz’da düzenlenecek müzik atölyeleri ve 21 Ağustos’taki “Mini Hologram” ve “Öykü Feneri” etkinliğini Atta Festival üstlenecek. 
 
Festivale Rize’den davet edilen Caner ve Tamer Karataş İkiz Kardeşler Eski Çocuk Oyunları ve Oyuncakları atölyeleri ise 22-24 Temmuz; 30-31 Ağustos ve 1-3 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamındaki çocuk tiyatrosu takviminde 20 Ağustos'ta Atta Festival, Tavşan Aranıyor çocuk tiyatrosu, Gümüşlük Sahili ve Çömlekçi Köyü'nde minik izleyicilerle buluşacak. Ayrıca yine festival merkezinde çocuklar için BabunPlay'in 28 Ağustos'ta Mikroplastik Avcılığı etkinliği ve 4 Eylül'de Festival Çadırı Tasarla-Yap etkinliği gerçekleşecek. Eylül başında da Nil İlkbaşaran ve Güngör Erdem ile beraber Arılar Aşkına adlı atölyeler yapılacak.
 
Film gösterimleri ve sergiler Gümüşlük Sahili’nde 
 
Eylül ayı boyunca Gümüşlük Sahili’ndeki festival merkezinde açık hava sinemasında; global düzeyde doğanın, tüm canlıların ve azınlıkların maruz kaldığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen bir film seçkisi sunulacak. Ayrıca, Festival boyunca Toprak Ev dört farklı sergiye ev sahipliği yapacak.    
 

Detaylı bilgi için: www.gumuslukfestival.org

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20