Konser-Opera

Murat Karahan'ın Verona'daki Büyük Başarısı

29.07.2021


Paylaş:

Uluslararası başarılarla gurur kaynağımız olan, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, bu yoldaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. 25 Temmuz 2021 akşamı RAI 3 Televizyonu’ndan yayınlanan ve İtalya’nın Verona kentindeki tarihi Arena Tiyatrosu’nda açılış oyunu olarak sahnelenen, Marco Armiliato’nun orkestra şefliğini yaptığı, Pietro Mascagni’nin ünlü melodramı Cavalleria Rusticana’nın baş oyuncusu Murat Karahan’ı izleyerek gururlandık.
 
Temsilde soprano Sonia Ganasi (Santuzza), mezzosoprano Clarissa Leonardi (Lola), tenor Murat Karahan (Turiddu), bariton Amartuvshin Enkhbat (Alfio) ve kontralto Agostina Smimmero (Lucia) sahne aldı. Verona Arena’da gerçekleşen bu temsili, İtalya’nın devlet kanalı RAI 3 üzerinden yayınlanması sayesinde izleme fırsatım oldu.
 
Açık opera binası diyebileceğimiz mekânda, ışıklar sönüp, oyunun orkestra şefi Marco Armiliato’nun bageti eşliğinde orkestranın giriş müziğiyle başlamasıyla, sahnede bizleri görsel bir zarafet karşıladı. Oyuncuların, özellikle de sahneye ilk çıktığı andan itibaren, öne çıkan, tartışmasız yeteneği olan, uluslararası kariyere sahip olan tenorumuz Turiddu karakterindeki Murat Kaharan’ın yorumu hemen dikkatimizi çekiyor. Karahan, yılların verdiği tecrübeyle, bu kadar iyimser ve aynı zamanda kurnaz bir karakterin hakkını fazlasıyla veriyor. Karahan’ın Turiddu’su, ses ve tını ihtişamıyla kutsanmış vokal sayesinde her şeyin ve herkesin üzerine çıkıyor. Onun Arena havasını sahne arkasından şaşırtıcı bir kolaylıkla doldurduğunu ve bu karakter hakkındaki anlayışını; zaafları, bencilliği, yanlış aşkları ve olgunlaşmamışlığı olan bir adamı mükemmel bir şekilde ifade ettiğini görüyoruz. Bu nedenle, annesiyle vedalaşmaya kalkıştığında, yürek burkuyor ve “Bir öpücük anne” fısıltısını duymak kesinlikle dokunaklı oluyor. Uluslararası tenorumuz aynı derecede ilgi çekici ve yoğun bir oyuncu olduğunu böylece herkese gösteriyor. İşte bu nedenle yılların verdiği deneyimle bu görevini de başarıyla tamamlıyor.
 
Cavalleria Rusticana, Pietro Mascagni tarafından bestelenmiş, Giovanni Verga tarafından yazılan aynı adlı bir kısa oyundan uyarlanan librettosu Giovanni Targioni-Tozzetti ve Guido Menasci tarafından hazırlanmış tek perdelik İtalyanca bir operadır. Prömiyeri 17 Mayıs 1890’da Roma’da Teatro Costanzi’de yapılmıştır. Ülkemizde ilk kez 1949’da Ankara’da oynandıktan sonra çeşitli operalarımızda defalarca sahnelenmiştir.
 
Karahan’ı yürekten kutlar, başarılarının artarak devamını dilerim.
 
İsmail Hakkı Aksu

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20