Hi-Fi Cihaz

Kulaklarınıza Güvenin: Bir 'The Mercury Living Presence' Hikayesi

11.08.2021


Paylaş:

Ses kaydıyla uğraşanların en önemli özelliği nedir diye soracak olursanız, bir kayıt mekanında duydukları sesleri hatırlama yeteneği birinci sırada yer alır. Esas kayıtçı böyledir. O duyduğu her detayı hatırlar, cihaza kaydederken eş zamanlı olarak kendi hafızasında da kayıt altına alır, dinleyiciye sunduğu ise duyduğuna ve kaydettiğine olan yüksek sadakatidir. Bilincin doğası bağlamında, kelimelerle ifade edemeyeceğimiz bu durum; sonradan kazanılmaz, bu yeteneğe malik olan enerjinin hayatında zaten tahakkuk eder.

 

İşte bu yeteneğinin hakkını veren The Mercury Living Presence kataloğunun baş prodüktörü Wilma Cozart Fine, neredeyse tüm kariyerini kimilerine çok basit gibi görünecek olan “kulaklarınıza güvenin” felsefesiyle şekillendirmiştir. Bir kayıt mekanında duyduğu sesi hatırlama yeteneği efsane olan Wilma, 1950'ler ve 60'lar boyunca, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Rusya'da önde gelen orkestralarla 200'ün üzerinde klasik müzik plağı kaydeden, endüstrinin öncü isimlerinden eşi C. Robert 'Bob' Fine'la birlikte çalışır. Fine çiftinin kayıtları; netlik, doğruluk ve orijinal sese bağlılıklarıyla ünlü olur ve gerçekçi müzik reprodüksiyonu için referans olarak kabul edilir.


 

1989'da mastering mühendisi Dennis Drake ile birlikte çalışan Wilma, Mercury Living Presence kataloğunun çoğunu CD'de yayınlanmak üzere yeniden düzenler. Wilma ve Dennis bu çalışma için yüksek çözünürlüğü, müzikalitesi, esnekliği ve 24 bit dosyaları kaydetme konusundaki muhteşem yeteneği nedeniyle odyofillerin yakından tanıdığı dCS markasının dCS 900 adlı analog-dijital dönüştürücüsünü seçerler. dCS 900

 

Universal Music Group'un bir bölümü olan Decca Classics, Mercury Living Presence etiketinin 70. yıldönümününe ithafen yapılan bu çalışma, klasik müzik dünyası için kıymetli bir miras...

 

dCS ve Decca ile ortaklaşa hazırlanan yeni belgesel film ve podcast serisi ise, etiketin arkasındaki büyüleyici tarihi anlatırken, dCS ekipmanı da bu dijital canlandırmada üstlendiği önemli baş rolle tarihe adını yazdırıyor!


www.lotusconcept.com

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20