Hi-Fi Cihaz

Saf Akustik Ses: Focal Celestee ve Focal Stellia

11.08.2021


Paylaş:

Focal'e ait bu ay tanıtmak istediğim iki kulaklık modelini yazmaya başlarken, birden 15 yıl öncesine gidiverdim. Focal'in özel davetlisi olarak firmayı ziyaret edişim, bir uzay üssünü andıran Saint-Étienne'deki üretim alanı, sanki orada işe başlayacakmışım gibi üç tam iş günü boyunca sabahtan akşama bana o vakit üretimde olan tüm cihazlarını en ince detaylarına dek anlatan mühendisleri, aramızdan 2017'de ayrılan markanın değerli ismi Gérard Chrétien'le beraber Jazz'e Vien Festivali'nde şiddetli bir yaz yağmuru altında dans ederek dinlediğimiz George Benson konseri anıları gözümünün önünden bir film şeridi gibi geçiverdi. O günlerde henüz kulaklık üretimleri yoktu ve kulaklık topolojileri üzerinde çalışmaya başladıklarını söylemişlerdi. 

 

2012 yılında dünya piyasasına sundukları ilk kulaklığı Spirit 1, markanın müdavimleri tarafından büyük ilgiyle karşılanmış, ardından gelen modeller ise ödüllere doymamıştı. 

 

Size markanın Celestee ve Stellia adını verdiği iki kulaklık modelini kısaca tanıtmak istiyorum. Odyofillerin en çok tercih ettiği Focal kulaklıklarından biri olan; temiz, net ve kusursuz gerçeklikte ses kalitesi ve yoğun bir bas performansı sunan Focal Celestee, modern tasarımı, lüks detayları, kullanım esnasındaki konforu, 40 mm boyutunda ‘M’ şeklindeki dome yapısı, alüminyum ve magnezyum birleşiminden üretilen özel dome ile donatılan full-range sürücüleri, çerçevesiz bakır bobinli özel 100 mikron boyutundaki surround yapısı, 35 Ohm empedansta sunduğu 5 Hz – 23 kHz arasındaki sesiyle dikkat çekiyor. 
 


Focal Celestee

 

Bir diğer model olan Stellia ise; yine çerçevesiz, %100 bakırdan yapılmış ses bobini, Berilyum’dan üretilmiş ‘M’ şeklindeki dome yapıya sahip yeni jenerasyon özel elektrodinamik sürücüleri, havalandırma sistemi, sürücülerin arkasında yüksek frekansları absorbe eden EVA süngeri, durgun dalgalar sebebiyle oluşan frekanslar arası karışmayı engelleyen akustik dağıtıcıları, yüksek elastisiteye sahip olan hafızalı kulak yastıkları sayesindeki mükemmel konforuyla uzun süreli dinlemelerde bile kullanıcıyı asla yormuyor. Tamamen kapalı akustik prensibe dayanan, full-range kulaklık olarak tabir edilen Focal Stellia, 35 Ohm'da 5 Hz – 40 Khz bant aralığında, sinyalin orijinaline sadık kalarak en küçük ses detaylarını harika bir şeffaflıkta sunuyor. 


Focal 
Stellia
 

 

Bu her iki kapalı kulaklık modeli, oldukça düşük empedansta çalıştığı için mobil cihazlarla kullanıldığında bile nefis sonuç veriyor. “Ses algısını farklı bir seviyeye taşımak üzere High-End kulaklık arayışında olanlar mutlaka test etmeli” diyerek sözü fazla uzatmayalım.


www.hifilife.com

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20