Konser-Opera

İDSO, 'Beethoven Akşamı'nda Müzikseverlerle Buluştu

11.08.2021


Paylaş:

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde etkili olan salgın sebebiyle 250. Yaş günü etkinliklerinin büyük bir çoğunluğu iptal edilen Alman besteci Ludwig van Beethoven için dün akşam Arkeoloji Müzeleri'nin bahçesinde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) tarafından “Beethoven Akşamı” adı altında güzel bir konser verildi.

Orkestra şefliğini çok yönlü müzisyen kimliği ile tanıdığımız besteci, virtüoz ve şef Hasan Niyazi Tura’nın üstlendiği gecede Beethoven’ın en çok seslendirilen 3, 5, 7. ve 9. Senfonilerinden ziyade müzikseverlerin daha az deneyimlediği 1, 2, 4. ve 8. senfonilerinden bölümler seçilmiş olmasının, konseri izleyenlere sağladığı müzikal katkı açısından muazzam bir tercih olduğunu düşünmekteyiz. Şef Hasan Niyazi Tura’nın konser boyunca etkili ve dinamik yönetiminin yanı sıra seslendirilecek her eser öncesi eserin içeriği, müzikal formu ve bestecinin eseri meydana getirme sürecindeki yaşam ve ruh hâli hakkında izleyicilerle yapmış olduğu bilgilendirici kısa sohbetler, konserde orkestra ve seyirci arasından baştan sona kuvvetli bir köprü oluşturdu.

Program bestecinin 8. Senfoni’sinin 2. Bölümünün seslendirilmesiyle başladıktan sonra ülkemizin en önemli keman sanatçılarından Jülide Yalçın sahne alarak; Fa Majör No.2 Romance yorumuyla dinleyicileri âdeta mest etti. Sahnede seperatörlerle ayrılmış bölümde yer alan üflemeli çalgıların dikkat çektiği, 1. Senfoni’nin ilk bölümü icra edilirken; İDSO’nun dünya çapındaki flüt sanatçısı Bülent Evcil’in yorumunun da ayrıca görülmeye değer olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Bestecinin 4. Senfoni’sinin 3. Bölümünün icrasıyla devam eden konser, dinamik ve coşkulu ritmiyle dikkat çeken 2. Senfoni’nin 4. Bölümünün seslendirilmesiyle son buldu. Yaklaşık 50 dakika süren konser boyunca seyircilerin yüzünü ekşiten tek husus konser süresinin biraz kısa tutulması oldu. Ancak artan vaka sayılarını göz önüne aldığımızda ilerleyen günlerde sanattan uzak kalmama adına alınan kararların arkasında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Dün akşam orkestranın yanı sıra mükemmel bir seyirci yönetimi de gösteren şef Hasan Niyazi Tura’nın, konserin başında ve sonunda önemini özellikle vurguladığı “sanat ve seyirci bütünlüğü” kavramı, İngiliz filozof Francis Bacon’un “Sanat tabiata ilave edilmiş insandır” sözünün en güzel tanımını yapıyordu.

Evet, geçtiğimiz yıl meydana gelen olumsuzluklar sebebiyle büyük bestecinin adına yaraşır şekilde kutlayamadığımız 250. yaş gününü, umarız önümüzdeki günlerde dünya genelinde düzenlenecek etkinliklerle hakkıyla kutlamaya muvaffak oluruz.

Sanattan uzak kalmamanız dileğiyle…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20