HABER

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Pēteris Vasks

07.09.2021


Paylaş:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, 6 Eylül Pazartesi akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen bir törenle takdim edildi. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle törene katılamayan besteci Pēteris Vasks adına ödülü Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Pēteris Vaivars aldı. Vaivars’a ödülü İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak sundu.

Ödülün takdiminin ardından, dünyanın en seçkin konser serilerinde kendini kanıtlayan, kayıtlarıyla pek çok ödül alan Modigliani Quartet, Vasks’ın son eseri Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, no.6’nın Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Wigmore Hall ortak siparişi olan, Hoffmann Vakfı Başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle hayata geçirilen bu eserin ardından konser Schubert’in Yaylı Çalgılar Dörtlüsü no.15 ile sona erdi.

Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks” başlıklı konser, Berrin Erengül, Elvan Tuğsuz Güven ve Eva Barlas’ın gösteri eş sponsorluğunda düzenlendi.


Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks”
Fotoğraf: Emre DurmuşPēteris Vasks hakkında

1946 Letonya doğumlu Pēteris Vasks, Riga’daki Emīls Dārziņš Müzik Okulu’nda kontrbas eğitimi gördü; 1970’e kadar Vilnius Litvanya Konservatuvarı'nda Vytautas Sereika ile kontrbas çalışmalarını sürdürdü. 1961’den itibaren Letonya Filarmoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni Oda Orkestrası, Letonya Radyo ve Televizyon Orkestrası dâhil olmak üzere çeşitli senfoni ve oda orkestralarında yer aldı. Vasks, Sovyet dönemi boyunca, inançları ve düşünceleri nedeniyle şiddetli baskıya maruz kalmasına rağmen yapıtları oldukça hızlı bir biçimde yayıldı. Koro müziği, Vasks’ın yapıtları içinde büyük önem taşır. Enstrümantal yapıtları ise dünya çapında tanınmış müzisyenler tarafından icra edilir ve koreograflar tarafından sıklıkla kullanılır. Vasks’ın besteleri Letonya müziğinin arkaik ve folklorik unsurlarını birleştirir ve bunları çağdaş müziğin diliyle dinamik ve zorlu bir ilişki içine yerleştirir. Ancak bestecinin niyeti, doğanın tamamen şiirsel bir övgüsü ya da gösterişli tonunun resmini çizmek değil, müzik diliyle insan ve doğa arasındaki karmaşık etkileşim ve hayatın güzelliği gibi temaları işlemek ve aynı zamanda gerçekleşmesi oldukça yakın olan ekolojik ve ahlaki tahribata işaret etmektir. Bestelerinde sıklıkla kişisel yaşam öyküsüne ve Letonya halkının yaşadığı acılara atıfta bulunur.

49. İstanbul Müzik Festivali 16 Eylül’e kadar devam ediyor  

16 Eylül’e kadar sürecek festivalin tüm programı muzik.iksv.org/tr/program adresinde. Festival biletleri ise passo.com.tr ile İKSV ana gişeden (pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebiliyor. 

Etkinliklere katılacak izleyiciler için önemli bilgilendirme

İçişleri Bakanlığı’nın 20.08.2021 tarihli “PCR Zorunluluğu” konulu genelgesi uyarınca 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunulan faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi gösterme zorunluluğu getirilmiştir.

Aşılarını tamamlamış veya hastalığı geçirmiş izleyiciler 6 Eylül tarihinden itibaren etkinliklere Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bilgilerini göstererek giriş yapabilirler. Aşılarını tamamlamamış veya hastalığı bağışıklık süresi devam eden bir vakitte atlatmamış kişiler, en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek etkinliklere girebilecektir. 

Tüm kontroller etkinlik girişlerinde HES uygulaması üzerinden yapılacaktır. HES kodunun gerekli bilgileri gösterebilmesi için izleyicilerin HES mobil uygulamasının güncel sürümünü indirerek “HES Kod Ayarları” bölümünde bulunan Risk Durumu, Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu alanlarını paylaşıma açmaları gerekmektedir. 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu yoktur. 

Etkinlik mekânlarında Covid-19 önlemleri daha önce açıklandığı şekilde alınmaya devam edecektir.
Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20