CD-DVD

Sadece Castronovo'nun Alfredo'su İçin Alınabilecek Bir Kayıt

07.09.2021


Paylaş:

Giuseppe Verdi’nin La Traviata operası her ne kadar ilk temsilinde çeşitli nedenlerden dolayı büyük bir başarı elde edemese de kısa süre sonra hak ettiği beğeniyi elde etmiş ve o günden bugüne en sevilen ve en çok sahnelenen operalardan biri olmuştur.

 

Kamelyalı Kadın rolü olan Violetta, her sopranonun canlandırmak istediği, hem vokal hem de teatral olarak çok imkân sunan bir roldür. 2019 yılında yapılan bu kayıt aslında Richard Eyre’nin 1994 yılında başrollerini Angela Gheorghiu, Franc Lopardo ve Leo Nucci’nin söylediği prodüksiyonun 2019 yılında yeniden sahnelenmiş bir kaydı. Yeni çıkan DVD’de sadece Charles Castronovo, Franc Lopardo’dan daha iyi bir performans sergiliyor. Reji, koronun yerleştirilmesi ve ışık doğal olarak bu prodüksiyonun ilk sahnelendiği zaman çok daha özenli görünüyor.

 

Ermonela Jaho’nun söylediği Violetta, maalesef tatmin edici düzeyin altında. Arnavut soprano her ne kadar rolü çok iyi çalışmış ve sesine oturtmuş olsa da etkileyici bir Violetta olmaktan uzak. Entonasyon ve ritim konusunda hiçbir problemi yok, fakat sesin odağı yok, mat ve dağınık bir ses. Piyanolarının çoğu desteksiz, dolayısıyla piyanodan çok marke etmeye dönüyor. Özellikle“Sempre libera”nın kolaratur pasajlarında elini sürekli kulak hizasında tutup entonasyonunu kontrol etmesi oldukça dikkat dağıtıcıydı. Her ne kadar bestelenmiş olmasa da tradisyonel olarak yapılan ve çoğunluk seyirci tarafından beklenen sondaki Mi bemol yoktu. Özellikle son perdede gerek teatral gerekse vokal olarak abartılı bir yoruma yöneldi. Sürekli titreyen eller, haykırarak yapılan aksanlar pek de cazip değildi.

 

Charles Castronovo 2000’li yılların en çok iş yapan ve en başarılı tenorlarından biri. Parlak sesi, doğru tekniği, müzisyenliği, enerjisi ve sahne hakimiyeti çok etkileyici. Çok güzel müzik cümleleri yapan, nüanslarla bezeli, romantik fakat aynı zamanda hislerine kapılan tutkulu aşık rolünde çok inandırıcı. 

 

Placido Domingo, bariton rolü olan Germont’da tenor Castronovo’dan daha açık bir ses renginde duyuluyor. Efsanevi sanatçı her ne kadar bir süredir bariton rollerini söylüyorsa da ses rengi kesinlikle tenor ve bariton rejisterinde gerekli olan pes tonları yok. Fakat sorun sadece bununla kalmıyor. Tiz tonlarda; Fa ve Fa diyezde oldukça zorlanıyor. Sesi yer yer pes kalan sanatçının yaşadığı en büyük problem, inanılmaz bir müzisyen olmasına rağmen artık vücut kuvveti ve desteği, nefes kondüsyonu yeterli olmadığı için ritmin ya önünde ya da gerisinde kalması. Elbette bu yaşta, bir rolü böyle bir şekilde canlandırmak takdir topluyor fakat kanımca bu şekilde şarkı söylemeye devam etmesi Placido Domingo efsanesine zarar veriyor.

 

Orkestrayı gereksiz yüksek bir volümde yöneten şef Antonello Manacorda, solistlerini ve özellikle koroyu takip edip bir arada tutmakta zorluk çekiyor. Bu prodüksiyonun ilk DVD’sinde şefin Georg Solti olduğunu düşünürsek fark daha da belirginleşiyor.

 

Sadece Charles Castronovo’nun Alfredo’su için alınabilecek bir DVD. Aynı prodüksiyonun bir önceki DVD’si hem çok daha etkileyici bir Violetta ve Germont, hem de Sir Georg Solti’nin adeta operayı yeniden keşfetmemizi sağlayan nüanslarıyla dolu bir yorum sunuyor.


Giuseppe Verdi

La Traviata

İngiliz Kraliyet Operası Orkestrası ve Korosu

Antonello Manacorda (şef)

BBC/Opus Arte, 2019

**

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20