HABER

İstanbul Balesi Yeni Sezonu 'Uyuyan Güzel' Balesiyle Açıyor

07.09.2021


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2021-2022 bale sezonunu Uyuyan Güzel balesi ile küresel salgının "kontrollü normalleşme" döneminde alınan önlemlerle açıyor. 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, küresel salgın sürecinin en zor günlerinde sanatçılarının evlerinden katıldıkları çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi. 

Bale tekniği ve estetiği yönünden bu sanat dalının en önemli eserlerinden biri olan Uyuyan Güzel koreograf - besteci iş birliğinin de en güzel örneklerindendir.

Petipa; henüz yazılmamış bir müzik üzerine bu baleyi tasarlamış, Çaykovski ise yazdığı güzel müzikle balenin bütün farklı kavramlarının, karakterlerin ve güçlüklerle dolu bale adımlarının en doğal biçimde kaynaşmasına olanak vermiştir. 

Uyuyan Güzel balesi, yüzyıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır ve ilk kez 1890 yılında St. Petersburg’da sahnelenmiş, ancak asıl şöhretine 20. yüzyılda kavuşmuştur.

11 Eylül 2021 saat 16.00’da sezonun ilk temsili Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek olan eser, 15-17 ve 18 Eylül’de saat 20.00’de yine sanatseverlerle buluşacak.
Eserin Yaratıcı Kadrosu
Müzik: P. İ. Çaykovski
Koreograf: M. Petipa
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem Sunal Savaşkurt
Dekor Tasarımı: Adnan Öngün
Kostüm Tasarımı: Çimen Somuncuoğlu
Işık Tasarımı: Önder Arık
Bale Sanatçıları:
Prenses Aurora: Büşra Ay, Berfu Elmas, Gizem Atik Tuncay, Zeynep Güçoğlu
Prens Florimund: Erhan Güzel, Batur Büklü, Çağatay Özmen, Berkay Günay
Carabosse: İlke Kodal, M. Nuri Arkan, Melike Manav
Leylak Perisi: Melike Manav, Büşra Ay, Merve Topaldemir, Julia Hartmann ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20