HABER

Serhan Bali ile Açıklamalı Konserler

09.09.2021


Paylaş:

Değerli okurlarımız, yine doyurucu olması için uğraştığımız bir sayıyla daha huzurlarınızdayız. Bir yaz mevsimini daha geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde aynı zamanda dilimize pelesenk olan ‘salgın’ sözcüğünü de geride bırakmayı umuyor, gündelik yaşamın olduğu gibi artık kültürsanat hayatının da normale dönme sürecine girmesini arzuluyoruz. Sanat kurumlarımız 2021-22 konser-opera sezonu programlarını duyurmaya başladılar bile. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası müzisyenleri ve müdavimleri, CSO Ada Ankara adı verilen, başkentin pek çok açıdan baş döndürücü yeni kompleksinde gönüllerince performans verebilmeyi ve dinleyebilmeyi umuyorlar. Belki de bundan dolayıdır ki sezon programını ilk açıklayan kurum oldu CSO. 

 
CSO’nun yeni sezon programında bendenizin de bir yeri var. Mavi Salon adı verilen ve daha çok oda müziği-şan konserlerinin verileceği, benim de çok beğendiğim 500 kişilik alımlı konser salonunda Serhan Bali ile Açıklamalı Konserler serisi başlatıyoruz bu aydan itibaren. Çalışmalarımı takip eden okurlarımız bilirler; son yıllarda, beIN İZ TV kanalı için 23 bölüm çektiğim Batıya Yolculuk belgeselim, Flu TV’de yayınlanan -İlker Canikligil’le birlikte- Olmaz Öyle Saçma Müzik sohbetlerimiz, piyanist dostum Hakan Ali Toker’le birlikte Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’ta yaptığımız anlatımlı, dinletili müzik programları yoluyla, klasik müzik sanatının dinleyici kitlesini genişletmeye ve bu kitlenin klasik müzik alanındaki bilgi birikimini, genel kültürünü artırmayı kendime gaye edinmiş bulunuyorum. Bu yöndeki çabalarımın çok güzel bir meyvesi olarak görüyorum Serhan Bali ile Açıklamalı Konserler adıyla başlayacak yeni serimizi. 
 
Seri kapsamında 15 ve 30 Eylül günlerinde yapacağımız ilk iki konserde piyanistler Can Çakmur ve Çağdaş Özkan ile kemancı Can Özhan’ı konuk edeceğiz. Kulis sayfalarımızda da detaylarını inceleyebileceğiniz bu konserlerde ben anlatıcı olacağım, müzisyen dostlarım da icracılık görevini üstlenecekler. Birinci sınıf müzisyenliğin yanı sıra bilgi yüklü bir konser deneyimi de yaşamak ama bunun yanında, sunulacak bilginin ‘bilgiçlik taslamadan’, can sıkıcı olmadan, samimi, içten, dinamik bir üslupla verilmesini arzulayanların hoşlanacakları türden, farklı bir deneyim olmasını umuyoruz bu serinin. CSO’nun yeni genel müzik direktörü Cemi’i Can Deliorman, bu serinin dinleyiciyle buluşmasında en büyük pay sahibi. 
 
Her şey yolunda gittiği takdirde 10 Eylül 2021 akşamı CSO muhteşem ana salonunda sezon açılış konserini sunacak. Ben de o konserden önce CSO’nun tarihi üzerine yazdığım, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan (geçen ay hakkında benimle yapılmış bir röportajı okuduğunuz) kitabımı imzalayacağım. Tüm okurlarımızı 10 Eylül’de kitap imzası ve CSO’nun açılış konserine ve tabii sonrasında Mavi Salon’daki konserlerimize beklerim. Ankara’da buluşmak, tanışmak, görüşmek, hasret gidermek üzere…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20