HABER

Orkun Tekelioğlu'na Azerbaycan Besteciler Birliği'nden Ödül

20.09.2021


Paylaş:

Besteci ve multi-enstrümantalist sanatçı Orkun Tekelioğlu, 2021 yılı Üzeyir Hajibeyli Uluslararası Besteciler Yarışması'nda Retro-Jangi adlı eseriyle Azerbaycan Besteciler Birliği'nin Fahri Diploması ile ödüllendirildi. Yarışmanın kazananlarına diplomaları, 23 Eylül 2021'de Bakü'deki Uluslararası Mugam Merkezi'nde düzenlenecek etkinlikte takdim edilecek.

Orkun Tekelioğlu kimdir?
1981 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü'nden mezun oldu. Türkiye’nin neredeyse tüm senfoni ve opera orkestralarıyla konserler verdi. Klasik müziğin yanı sıra etnik, saykodelik, caz, Türk Müziği gibi diğer müzik türleri üzerinde ustalaşan Tekelioğlu, bu süreçte multi-enstrümantalist bir sanatçıya dönüştü. Gitar, lavta, bağlama, cümbüş, ud üzerine pek çok çalışma yaptı. İcracılığının yanı sıra söz yazarı, besteci, aranjör ve prodüktör olan Tekelioğlu, 2015 yılında caz piyanisti kardeşi Orçun Tekelioğlu ile ilk albümü olan İstanbul’u yayınladı. Albümdeki besteler Orkun Tekelioğlu imzası taşıyor. 

Sanatçı, İstanbul albümünde klasik, akustik, elektrik gitar gibi gitarın her türünü çalmış ve albümdeki performansıyla dikkat çekerek Peerless Caz gitar markasının Türkiye 'endorser'larından biri olarak Türkiye’nin caz gitaristleri arasına adını yazdırdı. 2017 yılında kurduğu Fasıl-ı Jazz grubu ile 29 albüm yayınladı. Albümlerdeki tüm beste ve düzenlemeler sanatçıya ait.

10’dan fazla solo albüm yayınlayan sanatçı, Osmanlı dönemindeki harem kültürünün konu alındığı, bağlamanın solist olduğu Harem’de Bir Gece adlı senfonik bir beste yaptı. Yaylı Quartet ve Oda Orkestrası için String Session isimli solo albümünü 2019 yılında yayınlayan Tekelioğlu, Chopin, Bach, Erik Satie, Astor Piazzolla gibi bestecilerin eserlerini lavta ve cümbüşle yorumlayan ilk sanatçıdır. Klasik müzik eserlerini yorumladığı yedi adet tekli albüm yayınlayan sanatçı, projelerine ve solo çalışmalarına devam ediyor.

Daha fazla bilgi için: https://nmgcs.co/2021/09/17/hicc-2021-announcement/

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20