HABER

Klasik Keyifler 2021 Kapadokya Programı

24.09.2021


Paylaş:

26 Eylül ve 3 Ekim 2021 tarihlerinde Klasik Keyifler tarafından Bach’ın dünyası ve onun ünlü Brandenburg Konçertoları merkezli iki konser programı yayınlanacak.
 
Manhattan Quartet, CSO, Hezarfen Ensemble, Hoppa Project gibi saygın müzik grupları ile Mimar Sinan Üniversitesi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı gibi kurumlardan 15 müzisyenin bir araya gelerek, beş günlük konuk sanatçı çalışmalarının sonuçlarının sergileneceği bu programlar, Hanedan Cappadocia Suites ve Chamber Music Exchange tarafından destekleniyor.
 
Programın uzman danışman müzisyeni, akademisyen ve klavsenci Márton Borsányi
Gül Baba Vakfı ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, Klasik Keyifler tarafından davet edilen Márton Borsányi; erken dönem klavyeli çalgılar, 17. yüzyıl Almanca konuşulan Lutheran bölgeler müzikleri araştırmacısı olup, Viyana MDW/University for Music and Art ve Budapeşte, Lizst Akademisi’nde dersler vermektedir.
 
Brandenburg Konçertolarını yeniden düşünmek / 3 Ekim 2021, 11:00
Program, Bach’ın 3, 4 ve 5. konçertolarının yanı sıra Zeynep Toraman’ın Colorists are epic poets ve Sabina Khujaeva’ın Astray isimli yeni eserlerini kapsayacak.
 
Programa icracı müzisyenlerle kendi yeni besteleri üzerinde çalışmak için davet edilen Toraman ve Khujaeva, yeni eserlerini ise Bach’ın orijinal konçertolarındaki aynı enstrümanlar için eserlerin 300. Yılını kutlamak için bestelediler.
 
Bach 1721 yılında farklı enstrümanlar için yazılmış altı konçertodan oluşan bir koleksiyonu Berlin'deki Margrave of Brandenburg’a (Roma İmparatorluğu’nun askeri komutanı) gönderir. Birçok araştırmacı Bach’ın bu seti bir çeşit iş başvurusu olarak gönderdiğini düşünmektedir. Bu elyazmaları 1849 Berlin’deki bir arşivde açılmamış olarak tekrar bulunur. Bu tarihten önce çalınmış olduklarına dair ise hiçbir kayıt mevcut değildir. Ancak son 150 yılda oda müziği repertuvarının en çok çalınan eserleri arasında yer alarak, sayısız şekilde yeniden seslendirilmiştir.
 
Açık Radyo program yapımcısı Zerhan Gökpınar'ın Zeynep Toraman ve Sabina Khujaeva ile röportajı ve NTV eski klasik müzik programı direktörü Orhan İktu’nun "Bach’ın Margrave of Brandenburg’a Hediyesi" konulu tanıtıcı konuşması da programda yer alacak.
 
Bach’ın Dünyası, Bach’ı etkileyen müzik dünyasında bir zaman yolcuğu / 26 Eylül 2021, 11:00
Márton Borsányi, bir ön hazırlık olarak daha önce yayınlanacak olan bu yayında, Bach’ın müzik dünyasını tarihi arka planına oturtan bir program sunacak. Araştırmalarının sonuçlarını çeşitli görsellerle de destekleyerek aktaracağı bu programın arasına solo ve oda müziği parçaları da serpiştirecek. Programda Bach’ın içinde yetiştiği müzik dünyasındaki stiller ve eğilimler de duyulacak.
 
Detaylı bilgi için: www.kk-music.org/barok-atölyesi-2021

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20