Hi-Fi Cihaz

En Sevdiğiniz Müziği Sanki İlk Kez Dinliyormuş Gibi: Audeze LCDi4

06.11.2021


Paylaş:

Mayıs 2019 tarihli 152. sayımızda “Ey odyofil düzlemsel manyetik nedir bilir misin?” başlıklı yazımda bu teknolojinin ana hatlarına değinerek Audeze markasının kulaklık modellerinden; efsanevi LCD-2 ve LCD-3, yüksek verimli LSD-X, XC, EL-8, SINE ve iSINE modellerinin mutlaka test edilmesi gerektiğini ifade etmiştim.

 

Markanın yeni modeli LCDi4'e bu köşemde değinmeyi kendime bir görev biliyor, daha önceki yazıyı kaçıranlar için de biraz ön bilgi vererek satırlarıma devam ediyorum.

 

Markanın kurucuları Sankar Thiagasamudram ve Alexander Rosson, NASA için özel esnek devre malzemeleri geliştiren mühendis Peter Uka ile tanıştıklarında bu malzemelerin kulaklıklar için mükemmel sonuçlar vereceğini hemen anlarlar. 30 yılı aşkın süredir düzlemsel sürücüler tasarlayan Dragoslav Colich'in de takıma katılmasıyla, düzlemsel manyetik kulaklıkları dünya piyasasına sürmeye başlarlar. Koni tipi sürücülerde bulunan pek çok sınırlamanın üstesinden gelen bu düzlemsel manyetik kulaklıklar, insan saçından bile ince filmden oluşan sürücü malzemeleri ve güçlü özel mıknatıslardan üretiliyor.

 

Audeze'nin yeni LCDi4 modeli ise, hem ses kalitesinin hem de teknolojik yeniliğin gerçekten zirvesini temsil ediyor. Bu çığır açan kulak içi kulaklık, dünyanın en duyarlı, ayrıntılı, ilgi çekici ve sürükleyici dinleme deneyimlerinden birini sunmak için güçlü Fluxor mıknatıs dizisiyle eşleştirilmiş LCD-4 ve 4z'de bulunan Nano Ölçekli Uniforce diyaframa sahip. 32 Ohm, 110dB'de 10Hz ile 50.000kHz'de sunduğu ses kalitesinin tarifi yapabilmek için ise kelimeler kifayetsiz...

 

Kulak içi kulaklıklar hakkında bildiğinizi düşündüğünüz her şeyi değiştirecek olan bu modeli, “düzlemsel manyetik” konusunun kuantum dünyasında ne ifade ettiğini idrak edenlere tavsiye etmem çok daha doğru olur. Henüz bu bilgiye haiz olmayanlara ise, önce koni tipi sürücülerin çalışma prensiplerini, daha sonra ise düzlemsel manyetik konusunda araştırma yapmalarını naçizane öneriyorum. 

 

En sevdiği müziği sanki ilk kez dinliyormuş gibi bir his yaşamak isteyenlere!


www.extreme-audio.com 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20