HABER

Chopin Noktürnleri Eşliğinde Şiir Dinletisi

10.11.2021


Paylaş:

Notre Dame de Sion’da 11 Ekim Perşembe akşamı 19:30’da düzenlenecek olan, Chopin Noktürnleri eşliğindeki şiir etkinliğini kaçırmayın…

 “Söz ve müziği aynı anda yapmak istiyorum. Ama bu, denizin sizi sonsuza dek yutacağı bir anda büyülü bir adadan üretilene benzer bir düş.”
George Sand

Chopin’in Noktürnleri gece şarkısı söylemez; ruhun kendi içine çekildiği anki sessizliğinin şarkısını söylerler.”
Jean-Yves Clément

“Gecenin sırlarını kim tahmin edebilir? Chopin ondaki acı, gizem, tatlılık ve özlemleri hissetti. Jean-Yves Clément’in şiirleri bu yolculuğu uzatıyor… İlhamının özgürlüğü, derinliği, bu yüce eserlerin sadık bir aynasıdır.”
Bruno Rigutto

Jean-Yves Clément (Okuyucu)
Şair ve deneme yazarı Jean-Yves Clément, aynı zamanda pek çok festival organizatörüdür: Nohant’da George Sand’ın evindeki Nohant-Chopin Festivali; Châteauroux’daki Lisztomanias Festivali; Saumur’deki Ulusal Kitap ve Şarap Günleri; Saint-Germain-en-Laye’de ölümünün 100. yıldönümü vesilesiyle, 2018’deki Debussy’nin Dünyası Festivali ve Braine’deki Üç Sanat, Üç Gün Festivali. Clément, 2011’de Fransa’daki Liszt Yılı’nın genel komiseri de olmuştur. 2013 yılında kurulan ve farklı konulara yoğunlaşan Passeur Yayınları’nın başkan yardımcısıdır.

J.-Y. Clément, aynı zamanda pek çok yapıtın da yazarıdır: Franz Liszt ou la Dispersion magnifique - Franz Liszt veya Olağanüstü Dağılma (Actes Sud, 2011), Le Chant de toi - Senin Şarkın (Cherche Midi, 2012), özdeyişler derlemesi De l’aube à midi - Şafaktan Öğlene(Le Passeur, 2013), Michel Onfray ile müzik üzerine söyleşi kitabı: La Raison des sortilèges - Büyülerin Sebebi (Autrement, 2013), Alexandre Scriabine ou l’Ivresse des sphères - Alexandre Scriabine veya Kürenin Sarhoşluğu (Actes Sud, 2015), Glenn Gould ou le Piano de l’esprit - Glenn Gould veya Zihnin Piyanosu (Actes Sud, 2016).

2017 yılında, Les Deux Âmes de Frédéric Chopin (Frédéric Chopin’in İki Ruhu) başlıklı denemesinin gözden geçirilmiş ve çoğaltılmış baskısı, Le Passeur Yayınları’ndan çıkmıştır.

Clément, aynı zamanda müzik üzerine kaleme aldığı pek çok metni de kendisi seslendirmektedir: Variations Chopin - Chopin ÇeşitlemeleriNuits de l’âme - Ruhun GeceleriVariations Glenn Gould - Glenn Gould Çeşitlemeleri, Haydn’ın İsa’nın Son Yedi Sözü, Liszt’in Via Crucis eseri ve benzeri eserler üzerine yorumlar.

J.-Y. Clément, Fransa Kültür Bakanlığı Sanat ve Edebiyat Nişanı (Commandeur des Arts et des Lettres) sahibidir. 

Bruno Rigutto (Piyanist)
İtalyan bir baba ve Fransız bir anneden doğan Bruno Rigutto, uluslararası bir kariyerin gerekleri ile tanınmış bir profesörün niteliklerini bağdaştırmayı başardı. Bruno Rigutto, öğrenimini piyanoda Lucette Descaves, oda müziğinde ise Jean Hubeau’nun sınıflarında Paris Konservatuvarı'nda tamamlar ve orada birincilik ödüllerini kazanır. Marguerite Long ve Samson François ile de çalışır. 1965’te Uluslararası Marguerite-Long Yarışması’nın, sonraki yıl ise Çaykovski Yarışması’nın galibi olur. Bu dönemde solist kariyerine başlar. İlk önce Radio France, Concerts Lamoureux, Pasdeloup ve Colonne gibi orkestralardan ve Fransa’daki büyük bölgesel topluluklardan davet alır. Ardından kariyeri uluslararası bir boyut kazanır. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ya art arda turneler düzenler. Carlo-Maria Giulini, Lorin Maazel, Georges Prêtre, Kurt Masur gibi en büyük orkestra şefleri ile sahne alır. Oda müziği alanında, Jean-Pierre Wallez, Isaac Stern, Pierre Amoyal, Mstislav Rostropovitch, Yo Yo Ma, Barbara Hendricks gibi isimlerle ortaklaşa çalışır. Orkestra şefliğine 1984 yılında başlar.

Eğitim alanında, Bruno Rigutto, Maisons-Alfort ve Villeneuve-Saint-Georges konservatuvarlarında dersler verdi. Albi Müzik Festivali Yaz Akademisi veya Uluslararası Nice Akademi’sinde ustalık dersleri vermek üzere düzenli olarak davet edilmektedir. 1981 yılından itibaren, Aldo Ciccolini’nin yerine geçerek, Paris Konservatuvarı’na profesör olarak atanır. Lise de la Salle veya Claire-Marie Le Guay gibi yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca şu anda Ecole Normale Alfred Cortot’da da dersler vermektedir. Plak repertuvarında 40’a yakın kayıt yer almaktadır. 1980 yılında, meslektaşları Jean-Philippe Collard, Gabriel Tachhino ve Michel Béroff ile birlikte, Jean-Pierre Wallez yönetiminde EMI markası için, Jean-Sebastien Bach’ın üç ve dört piyanoya yönelik konçertolarının kaydını gerçekleştirir. Bruno Rigutto aynı zamanda bir bestecidir. 1972 yılında Nina Companeez’in filmi Faustine et le Bel Eté’nin müziğine imza atar.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20