HABER

AKM'de İlk Bale Temsili

12.11.2021


Paylaş:

Dünyanın sayılı kültür ve sanat merkezlerinden birisi olmaya aday, teknolojinin son imkanlarıyla yenilenen AKM‘de baleseverler ve bale sanatçıları Uyuyan Güzel ile “evlerine" geri döndü!
 
Akustiği, teknolojisi, mimarisiyle dünyanın en güzel opera salonlarından birine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan sanatseverlerin biletlerini günler öncesinden tükettiği Uyuyan Güzel balesi, 11 Kasım 2021’de Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Seyircilerin ve sanatçıların “evlerine" yeniden kavuşma heyecanı bu bale temsiline farklı bir anlam katmış oldu. Aynı heyecan 13 Kasım 2021 akşamı AKM’deki ikinci Uyuyan Güzel temsiliyle tekrarlanacak.  
 
Bale tekniği ve estetiği yönünden bu sanat dalının en önemli eserlerinden biri olan Uyuyan Güzel, koreograf - besteci iş birliğinin de en güzel örneklerindendir. Petipa henüz yazılmamış bir müzik üzerine bu baleyi tasarlamış, Çaykovski ise yazdığı güzel müzikle balenin bütün farklı kavramlarının, karakterlerin ve güçlüklerle dolu bale adımlarının en doğal biçimde kaynaşmasına olanak vermiştir.   
 
Uyuyan Güzel balesi, yüzyıllık uykuya dalan güzel bir prensesin öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır. İlk kez 1890 yılında St. Petersburg’da sahnelenmiş, ancak asıl şöhretine 20. yüzyılda kavuşmuştur.


  
 
 
Müzik: P. İ. Çaykovski
Koreograf: M. Petipa 
Sahneye koyan ve düzenleyen: Ayşem Sunal Savaşkurt
Orkestra şefi: Roberto Gianola
Dekor tasarımı: Adnan Öngün
Kostüm tasarımı: Çimen Somuncuoğlu
Işık tasarımı: Önder Arık
 
Bale Sanatçıları
Prenses Aurora: Büşra Ay, Berfu Elmas 
Prens Florimund: Erhan Güzel, Batur Büklü 
Carabosse: İlke Kodal, M. Nuri Arkan, Melike Manav
Leylak Perisi: Melike Manav, Büşra Ay, Merve Topaldemir ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20