HABER

Oktay Dalaysel Vefatının Yıl Dönümünde Anılıyor

17.11.2021


Paylaş:

Cumhuriyet müzik tarihimizin önemli kilometre taşlarından Oktay Dalaysel, vefatının yıldönümünde, ailesi tarafından düzenlenen özel bir konserle Ankara’da anılıyor.
 
Tarihi CSO Salonu’nda 27 Kasım 2021 Cumartesi günü saat 20:00’de verilecek konserde, çeşitli kurumlardan ve şehirlerden gönüllü sanatçıların yer aldığı “Anma Orkestrası”nın şefliğini Rengim Gökmen üstleniyor. 
 
Konserde solist olarak ise CSO Başkemancısı Menevşe Aydoğdu yer alıyor. Konser öncesi ise, Oktay Dalaysel’in yaşamöyküsü fotoğraflar eşliğinde izleyicilere sunulacak. Gecede görev alan tüm sanatçılar, bu büyük isme bir vefa olarak gönüllü sahnede olacak. CSO Yönetimi ise, Oktay Dalaysel’in yıllarca görev yaptığı Tarihi CSO Salonu'nu bu anlamlı geceye tahsis ederek etkinliğe evsahipliği yapıyor.

Konsere giriş ücretsiz, ancak ülkemizdeki tüm etkinliklerde geçerli olan resmi genelgeler doğrultusunda, HES kodu sorgulaması ve aşı zorunluluğu bulunuyor. Aşısız konuklardan ise en fazla 48 saat önce yapılmış PCR testi isteniyor.
 


 
Oktay Dalaysel
45 yıl boyunca görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın tarihinde sınavla göreve gelen ilk ve en uzun süre görevde kalan konzertmeisteri (başkemancısı) olan Oktay Dalaysel, Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi'nde ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda da uzun yıllar keman öğretmenliği de yaptı ve günümüzde çeşitli sanat kurumlarında görev yapan pek çok orkestra sanatçısı, solist, ve yurdun dört bir yanına yayılmış müzik öğretmenleri de yetiştirdi. Keman İçin Gam Çalışmaları ve Yay Çeşitleri adlı bir metot yazdı. Yaşamı boyunca, tüm bu görevlerinin yanısıra, Türkiye, Almanya, Bulgaristan, ve Arnavutluk’ta pek çok orkestrayla solist olarak sahneye çıkan Dalaysel, aynı zamanda Anadolu’nun dört bir yanında verdiği resitallerle de yaşamı boyunca ülkemizin en faal sanatçılardan biri oldu. 2003 yılındaki emekliliği sonrası ise, Türkiye’nin dört bir yanındaki pek çok müzik eğitim kurumunda gönüllü konferanslar vererek keman sanatını ve tarihini yurt sathında tüm genç öğretmenlere ve sanatçı adaylarına tanıtmaya yoğunlaştı. 28 Kasım 2020 tarihinde bir kalp krizi sonrası yaşamını kaybeden Dalaysel, çalışkanlığının yanısıra, mesleki disiplini, güleryüzü ve nezaketi gibi örnek özellikleriyle de akıllarda yer etmiş, yaşamı boyunca herkesin büyük saygı ve sevgisini kazanmıştı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20