HABER

Ankara ve İstanbul Koro Müziğinin Duayeni Bernius'u Ağırladı

20.11.2021


Paylaş:

14 Kasım akşamı İstanbul AKM ve 16 Kasım akşamı CSO Ada Ankara sahneleri dünya koro müziğinin duayenlerinden biri olan ünlü koro şefi Frieder Bernius’u konuk etti. Bernius’un, sayısı 40’ı aşan kayıtları Hollanda Edison Ödülü, Fransa’da Altın Diyapazon Ödülü gibi pek çok ödüle layık görüldü. 1993’te Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen maestro, klasik müzik dünyasına kazandırdığı isimlerle “Şeflerin Hocası” olarak anılıyor (AA). Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ortaklığıyla gerçekleştirilen proje İstanbul’dan Rezonans ve Ankara’dan Devlet Çoksesli Korosu sanatçılarının bir araya gelmesiyle vücut buldu. Dr. Burak Onur Erdem her iki koroyu da ayrı ayrı çalıştırdı ve İstanbul Akbank Sanat’ta 6 Kasım sabahı bir araya gelindi ve provalar başladı.
 
Rezonans’ın yaklaşık bir yıldır bu projeye tam motivasyon bir şekilde hazırlandığını söylemek gerek. Özellikle salgın şartları içerisinde çevrimiçi olarak çalışmalarına devam eden koro yeni normal dönemiyle birlikte yine tam motivasyon bir şekilde yüz yüze provalarını da gerçekleştirmeye başladı. Ayrıca IFCM başkanı Emly Kuo Vong’da Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la yaptığı görüşmenin ardından İstanbul’a gelerek açık provada koroyu dinledi.


İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu (14 Kasım 2021)

 
CSO Ada Ankara Büyük Salon (16 Kasım 2021) 

Koro, maestro Bernius’la buluşmadan önce Erdem’le yaptığı çalışmaların yanı sıra Alman koro şefi Jan Schumacher’le de çalışma fırsatı buldu. Jan Schumacher koronun Bernius’la olan provalarından önce Bernius’un kendi notlarını aldığı orijinal edisyon notalarla prova yaptı. J.S. Bach, J.L. Bach, Mendelssohn, Bruckner, Homilius ve Rheinberger’den oluşan repertuvarla Barok ve Romantik dönemlere yüzlerimizi döndüğümüz “Kadim Sesler”de dikkat çeken bir nokta da vardı. Barok ve Romantik dönemlerin kadim müziklerine, org ve viyolonselin yanında, bu toprağın sesleri ve nefesleri olarak tambur ve ney de eklendi. Orgda Gülce Sevgen, viyolonselde Gökhan Bağcı, neyde Süleyman Yardım ve tamburda Kağan Ulaş’ın solistliğiyle, koronun vokali bir araya geldiğinde ortaya çıkan müziğin gerçekten “Kadim Sesler” barındırdığını fark etmemek mümkün değil. Öyle ki hem İstanbul hem de Ankara konserinde, ney ve tambur taksimlerinden sonra maestro Bernius solistleri bizzat alkışladı.

Buğra Aydınoğlu
Fotoğraflar: Hit Prodüksiyon

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20