HABER

Filiz Eczacıbaşı Sarper EFA Başkan Yardımcısı Oldu

26.11.2021


Paylaş:

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) Başkan Yardımcısı oldu. 
 
EFA’nın 24 Kasım 2021 de İzlanda’nın Galway Kentinde yapılan Genel Kurulunda Sarper, oybirliğiyle 70 yıllık birliğin ilk kadın başkan yardımcısı seçildi. İKSEV Başkanı Sarper, 2014’de ilk Türk üye olarak EFA Yönetimine girmişti. İki dönem üst yönetim kuruluna seçilen Sarper, Avrupa Parlamentosu kültür komisyonu toplantılarına katıldı.
 
İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı ve EFA Başkan Yardımcısı Filiz Eczacıbaşı Sarper, EFA’nın Avrupa festivallerinin en eski kültür ağı olduğunu hatırlattı ve “Festivaller, insanlığın en değerli kültürel hazinelerinin ve geleneklerinin keşfedildiği ve deneyimlerin paylaşıldığı ortak bir platform oluşturuyor. Bizi umut dolu bir dünyaya götüren, sanatın gücüdür” dedi.


 

Avrupa Festivaller Birliği
Avrupa'nın sanatsal yaşamına katkıda bulunarak Avrupa ve dünyadaki üye festivallerini birleştirmeyi ve temsil etmeyi amaçlayan Avrupa Festivaller Birliği, sanat festivalleri için önemli bir platform görevi görür. EFA üyeleri, sanatı izleyicilerle buluşturmak için platformlarını sunarak sanata öncelik verilmesinin ortak sorumluluğunu üstlenirler. Kültür ve sanata erişim ve katılım bir İnsan Hakkıdır. EFA ve üyeleri, sanatsal yaratımı, üretimi ve katılımı destekleyerek ve mümkün kılarak bu hakkın tüm vatandaşlar için gerçekleşmesini sağlar. Festivaller, kamu yetkilileri ve sanat alanındaki diğer paydaşlar arasındaki etkileşim, EFA'nın çalışmalarının merkezinde yer alır.
 
İKSEV’in 35 yıldır düzenlediği Uluslararası İzmir Festivali 2003 yılından beri EFA üyesidir ve 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılında, tarihi mekânlara verdiği değerle Avrupa’nın en önemli on festivali arasında yer almıştır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20