SÖYLEŞİ

AASM Seyircisini Hayran Bıraktı: Cem Babacan

28.11.2021


Paylaş:

26 Kasım Cuma akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Konser Salonu genç piyanist Cem Babacan’ı ağırladı. Babacan, Hakan Şensoy yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, konserin ilk yarısında Chopin’in Op.11, No.1, Mi Minör Piyano Konçertosu’nu seslendirdi. Konserin ikinci yarısında ise Faure, Pavan ve Ravel’in eserleri yer alıyordu.

Chopin, müzik tarihinde Romantik dönemin gerçek yoğunluğunun yaşandığı en önemli bestecilerden biri. Piyanonun şairi olarak da adlandırılan Polonyalı besteci, özellikle piyano tekniğine getirdiği yeniliklerle döneminde âdeta çığır açmış. Piyanoda geniş alanı kaplayan ses çizgisi, uyumsal akorlar ve melodilerin birbiri ardından dizilişi, akorlar bittikten sonra da yankılarının sürmesi, nüans çizgilerinin birden yükselip sönmesi ve cümle sonlarının yumuşaklığını bu yenilikler arasında sayabiliriz.

Cem Babacan, tuşesindeki müzikalite, cümle sonlarındaki zarif bitişler, temiz akorlar, seslerin bitişlerden sonraki zarif melodilere ustaca geçişiyle dinleyenlerine parlak ve dinamik bir performans sundu.

Hakan Şensoy’un etkin orkestra yönetimiyle sanatçıya müziğini rahatça sergileyebilmesi için sunmuş olduğu konfor alanı ise dikkatlerden kaçmayan bir başka detaydı. Solist-şef ve orkestra arasındaki mükemmel uyum, güven ve sağlam iş birliğiyle gerçekleşen bu enerjisi yüksek konseri seyirciler coşkulu alkışlarıyla taçlandırdılar. Babacan, bis parçası olarak seçmiş olduğu Ahmed Adnan Saygun’dan Horon adlı eseriyle dinleyenlerini bir kez daha kendisine hayran bıraktı.

Şimdi sizleri Cem Babacan’la yaptığımız kısa söyleşiyle baş başa bırakıyorum…
 
Bu akşam seslendireceğin Chopin’in 1. Piyano Konçertosu hakkındaki düşüncelerini senden dinleyebilir miyiz? Ne zaman çalışmaya başladın?
Chopin’in 1. Piyano Konçertosu’nu çalışmam çok eskiye, yaklaşık 12 yıl öncesine dayanıyor. Moskova’daki Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda okuduğum yıllarda hocamla Chopin eserlerine daha çok eğilmem gerektiğini konuşmuştuk. Chopin, Romantik dönemin ruhunu en yansıtan besteci. Bellini ve Verdi operalarındaki şan tekniğini piyanodaki melodilerde uygulamaya çalışmış. Bu nedenle benim için müzikal değeri çok yüksek bir besteci.
 
Şu an nerede görev yapıyorsun? Hangi eserler ya da dönem üzerinde çalışıyorsun?
İstanbul Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı’nda Dr. Öğretim Üyesiyim. 2012 yılından bu yana Türkiye’deyim ve ülkemde olmaktan çok mutluyum. Fransız Empresyonizmine hayranım. Modern repertuvarımı da geliştirmeye çalışıyorum.
 
Bize biraz da çalışma sisteminden bahseder misin?
Çalışma sistemi herkesin karakterine uygun olmalı. Her besteci yeni bir kişiliktir. Bir eseri çalışmaya başlarken önce hangi pasajları nasıl mükemmelleştiririm diye düşünürüm. Deşifre sonrasında bakacağım çalışmadır. Puzzle gibi düşünüyorum; küçük küçük parçalar ve sonra bütünü…
 
Müzikle ilk tanışma öykün de sanırım ailenin yönlendirmesi ve senin dikkatini bu yöne çekmesiyle gelişti…
Müzik geçmişim, kendimi hatırlamadığım yaşlara dayanıyor diyebilirim. Babamın çok hassas bir klasik müzik dinleme zevki vardı. Vivaldi, Bach, Mozart, Brahms dinleyerek büyüdüm. Bestecilerin hem eserlerini hem de yaşam öykülerini biliyordum. Bu alışkanlıklar beni Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na götürdü.
 
Yurt dışında vermiş olduğun konserlerde dinleyici profilinde seni en çok etkileyen nedir? Ülkemizle bir karşılaştırma yapacak olursan, nasıl farklılıklar ya da benzerliklerden bahsedersin?
En fazla Moskova’da yaşadım. Rusya bence bu konuda en kendine özgü ülkelerden biri. Avrupa’dan da farklı hatta. Sovyetler Birliği döneminden gelen bir sanat aşkları ve algıları var. Konserlere gelen dinleyicilerin çok bilgili ve ilgili olduğunu gördüm. “Bizden daha çok bilgiye bile sahipler” desem sanırım yanlış olmaz. Bu da daha titiz ve dikkatli olmanızı gerektiriyor. Ülkemizde de bu zümrenin genişliyor olması çok sevindirici. Sanatla ilgilenen kesim her geçen gün artıyor. Ve bize de bu anlamda büyük görev düşüyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20