HABER

Cem Mansur Olayında Yapılan Hatalar

30.11.2021


Paylaş:

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği görevinden alınan orkestra şefi Cem Mansur bugün yaptığı kamuoyu açıklamasıyla, İBB tarafından yapılan açıklamada yer verilen ve çok tartışılan ''yönetsel fikir ayrılıkları'' gerekçesine kendi cephesinden açıklık getirdi.

Mansur'un açıklamasında ''resmi görevi 'koordinatör' ama kendisi daire başkanının tüm yetkilerini kullanmakta'' diye bahsettiği kişi Figen Ayhan Karakelle. Karakelle, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Rejisörlük Ana Sanat Dalından mezun olduktan sonra başta Ankara DOB olmak üzere çeşitli DOB'larda rejisör olarak opera yapımları sahneledi. Karakelle, Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde Belediye tarafından düzenlenen klasik müzik festivalinin birkaç yıl boyunca sanat yönetmenliğini üstlendi. O yıllardan itibaren Ekrem İmamoğlu'nun sanat alanında güvendiği isimlerden biri haline gelen Karakelle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen İmamoğlu tarafından 1 Temmuz 2021 tarihinde İBB Kültür Daire Başkanlığına Koordinatör sıfatıyla atandı. Mansur'un açıklamasına ve ayrıca kulağımıza gelen bilgilere bakılacak olursa, Karakelle'nin göreve gelmesinden itibaren Mansur'la yıldızı barışmamış. Karakelle'nin, Mansur'un Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni sıfatıyla düzenlediği faaliyetler hakkında olumsuz tavır takındığı da yine dışarıya yansıyan bilgiler arasında.

Öte yandan Cem Mansur'un görevden alınma biçimini son derece yanlış ve yakışıksız bulduğumun altını çizmeliyim. Saygın bir şefe yönelik girişilmiş kurum içi bir darbeye benziyor bu. İmamoğlu'nun kendisiyle görüşmek isteyen Mansur'a randevu vermemesini de anlayamadım. Mansur ne suç işlemiş ki acaba böyle bir davranışa layık görülmüş? Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na pandemi şartlarına rağmen eski parlak günlerini yeniden kazandıran ve önceki yazımda da vurguladığım gibi bu sezon ekibiyle birlikte İstanbullulara son derece renkli bir program hazırlayan Mansur'a reva görülen bu muamele konusunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kamuoyuna yönelik tatmin edici bir açıklama yapması gereklidir. Bugüne kadar sanata ve sanatçıya verdiği değerle tanıdığımız, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde klasik müzik festivali düzenleyen, eline baget alıp orkestra yönetmiş Ekrem Başkan bizzat davet ederek göreve getirdiği Cem Mansur'u şimdi neden görevden alma gereksinimi duyduğunu makul gerekçelerle kamuoyuna izah etmelidir.

Not: Bir önceki yazımın son paragrafında kullandığım bazı ifadeler, Cem Mansur'u eleştirdiğim şeklinde algılanmış. Böyle algılanmış olması beni üzer çünkü ben o satırlarda Mansur'u eleştirmiş değilim, sadece CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliğinin nasıl bir koltuk olduğunu ve o koltuğa oturacak kişinin hangi özelliklere sahip olmasının beklendiğini kendi cephemden anlatmaya çalışmıştım. Pek çok açıdan üstün bir müzisyen olan Cem Mansur, CRR'nin başında bulunduğu süre zarfında görevini çok iyi yapmış olan ve pandemi sonrası oluşacak çok daha iyi koşullar altında daha da fazlasını yapabileceğine yürekten inandığım bir şeftir. Mansur'a yönelik, akıl sınırlarını zorlayan nefretiyle tanınan pek ünlü bir piyanistimizin şefimize yönelttiği trajikomik salvoların da bu görevden alınmada etkisi olmuş olabilir...

Serhan Bali
 


Cem Mansur'un kamuoyu açıklaması: 
"Ekim 2019’da, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da onayıyla, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni olarak atandım. 28 Kasım Pazar günü CRR’deki konserlerin kalitesini öven bir basın bülteni içinde görevden alındığım duyuruldu. Gerekçesi 'yönetsel fikir ayrılıkları' olarak belirtilen görevime son verilme olayında, kiminle ve neden fikir ayrılığı yaşadığımdan söz edilmemektedir.
Tüm bunlar yaşanırken CRR’nin, 2021 yılı konser dizileri devam ediyor. 11 Aralık Cumartesi akşamı, efsanevi kemancı Gidon Kremer ile CRR sahnesinde olacağız. Büyük ustanın, benim ve CRR orkestrasının kayıtlarını izleyerek bizimle çalmayı kabul etmiş olması hepimiz için gurur kaynağı. Bu bildiriyi, konserimize bir davet olarak da kabul etmenizi rica ederim.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu tarihindeki en kısa genel sanat yönetmenliğinin nasıl son bulduğunu bilginize sunmak isterim.
Hiçbir şekilde talip olmadığım bu makamı, günümüz gerçeklerine cevap veren bir orkestrayı bu platformda kurma umuduyla kabul ettim. İki yıl boyunca asıl davet nedenim olan orkestra projesiyle ilgili tek bir toplantı yapılmadı. Makamı hiçbir şekilde kendi kariyerim için kullanmadım. Kendime iş veriyor konumunda olmamak için yönettiğim 30 kadar konserden ücret almayı reddettim.
Büyük bir dünya metropolünün ana konser salonuna yakışan uluslararası programları gerçekleştirmenin ötesinde, klasik müziği daha büyük kitlelerle buluşturmak hedefiyle, birer ilk olan açıklamalı ilçe konserleri ve senfonik açıkhava konserlerini kamu kaynaklarını harcayan bir kurum olarak önemsedim. Pandemi sürecinde müzisyenlere en düzenli çalışma imkanı sağlayan yer de CRR oldu. Adını taşıyan salonda, Cemal Reşit Rey’in eserlerini bir çatı altında toplama amacıyla, bestecinin varislerinin, ellerindeki el yazmalarını ve belgeleri salona bağışlamalarını sağladım.
Ekim 2021’de daire başkanı makamındaki kişi (resmi görevi “koordinatör” ama kendisi daire başkanının tüm yetkilerini kullanmakta) 2022 programı ve bütçesiyle ilgili telefon ve maillerimi cevapsız bırakmaya başladı. Katılmam gereken toplantıların benden habersiz yapıldığını ve icra kurulundan çıkartıldığımın farkına vardım. Kulislerde yerime getirmeyi planladıkları kişinin adı da geçmeye başlayınca, Ekrem İmamoğlu’ndan randevu istedim ve benimle hemen görüştü. Hem vizyonumuzu seçime kadar birlikte devam ettirme taahhüdünü kendisinden aldım hem de orkestra kurulumuyla ligi toplantıların benim liderliğimde başlaması için genel sekreter yardımcısına talimat verdi. Bu gelişmelerden iki gün sonra koordinatör ve genel sekreter yardımcısı ile toplantıya çağırıldım ve bana görevden alınacağım bildirildi. 
Ekrem İmamoğlu’ndan kısa bir randevu talebime cevap gelmedi. Danışmanı, bu kararda başkanın onayının olup olmadığını öğrenmek için görüşeceğini; beni de görüştüreceğini ve bu süreçte hiçbir yazı veya tebligat almamamı ve imzalamamamı söyledi. 26 Kasım Cuma akşam saat 22’de İBB’den bir müdür, bana bir tebligat ile görevlendirildiğini söyledi ve kendisiyle buluşup imzalamamı istedi. Ben başkandan haber beklediğimi ve yazıyı almayacağımı söyledim. 27 Kasım Cumartesi sabah cep telefonuyla çekilmiş yazının fotoğrafı mail ile gönderildi. Özensiz ve telaşla yapıldığı belli olan kısa açıklamada 'farklı kültürel projelerde birlikte çalışmayı arzuladığımızı belirterek yönetsel fikir ayrılıkları sebebiyle genel sanat yönetmeni olarak birlikte çalışamayacağımızı bilgilerinize rica ederim' cümlesi yer alıyordu. Gerekçe olarak 'yönetsel fikir ayrılıkları' sözünü ilk burada gördüm.  
Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’un sanata ve sanatçıya önem veren belediye başkanının desteğiyle göreve gelip, yılın programı bitmeden ve o belediye başkanının kararı olup olmadığını dahi öğrenemeden görevime son verilmesi ülkem ve İstanbul adına çok üzücüdür. İstanbul kültür hayatına verilen kıymeti takdirinize bırakıyorum. 11 Aralık Cumartesi akşamı CRR sahnesinde buluşmak dileğiyle.
Saygılarımla,
Cem Mansur

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20