HABER

İstanbul Filarmoni Derneği'nde Olaylı Olağanüstü Genel Kurul

03.12.2021


Paylaş:

İstanbul Filarmoni Derneği dün olaylı bir Olağanüstü Genel Kurul'a sahne oldu. İsmi bir süre önce bir taciz skandalına karışan Atilla Tuna'nın, kendilerini haksız bir biçimde üyelikten çıkardığını söyleyen dernek üyeleri, Olağanüstü Genel Kurul'un yapıldığı, Atilla Tuna'nın sahibi olduğu Antonina Turizm'in yazıhanesine giderek Olağanüstü Genel Kurul'a katılma isteklerini ilettiler ancak üyelikten çıkartıldıkları gerekçesiyle içeri alınmadılar. Bunun üzerine, olay yerine çağrılan polisin duruma müdahale etmesi sonucunda üyeler içeri girebildi. Dernek üyeleri, Olağanüstü Genel Kurul sonrası Antonina Turizm önünde, yaşanan itiş kakış, arbede ve Atilla Tuna'nın, hukuksuz olduğunu söyledikleri kararları üzerine, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade ederek aşağıdaki basın açıklamasını kaleme aldılar.

"İstanbul Filarmoni Derneği Başkanlığına devam eden ve son aylarda kadına taciz iddiaları ile kamuoyunun tepkisini çeken Atilla Tuna bu kez de kurucularının arasında İstanbul Valisi Lütfü Kırdar, Cemal Reşit Rey, Halit Ziya Uşaklıgil gibi dünyaca ünlü sanatçılarımızın olduğu 76 yıllık dernekten sanatçıları usulsüz olarak ihraç etmeye çalışarak 2 Aralık 2021 günü şahsi işletmesi olan Antonina Turizm şirketinin merkezinde Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı düzenlemek istedi.

Dernekten ihraç etmeye çalıştığı sanatçılar ve akademisyenlerin toplantının yapılacağı binaya girmeleri, Atilla Tuna'nın görevlendirdiği kişilerce engellenen ve tartaklanan akademisyen ve sanatçılar, ancak 155’den yardım isteyerek toplantı alanına girebildiler.

Denetleme Kurulu, dernekte yaşanan hukuka aykırı işlem ve eylemler ve ayrıca usule uygun olmayan Olağan Üstü Genel Kurul’un iptali için Sulh Hukuk Mahkemesine dava açmıştır.

Filarmoni Derneğinin üyeleri olan sanatçılar, kamuoyundan, toplantının mahkemece tedbiren durdurulmaması halinde, 9 Aralık 2021 tarihinde Küçükçekmece Ramada Otel’de yapılacak olan Usulsüz Olağanüstü Genel Kurul’un ikinci toplantısında sanatın yanında yer alarak destek ve duyarlılık beklediklerini belirtmişlerdir."

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20