Konser-Opera

BSO'da 4 Aralık Akşamı: Usta ve Çırağı Konseri

08.12.2021


Paylaş:

Sahnelerin en çok aranan genç kemancılarından Francesca Dego, 4 Aralık akşamı Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) eşliğinde Ankaralı Müzikseverlerle buluştu. Bu yazıda 4 Aralık akşamı verilen “Usta ve Çırağı” konserine dair izlenimlerimizi paylaşacağız…

Konserin ilk yarısında seslendirilen Mendelssohn keman konçertosu, farklı dönem stilleri bir araya getirmesi, duygusal derinliği ve neredeyse bütün usta keman virtüozları tarafından seslendirilmiş olmasıyla klasik repertuvarın en bilinen konçertolarından biridir. Her ne kadar Mendelssohn ve Beethoven yüz yüze tanışmamış olsa da Mendelssohn’un Beethoven dan etkilendiği açıktır. Gerçi 19. yüzyıl bestesi olup Beethoven’dan etkilenmemek de pek mümkün değildi. Konserin ikinci yarısında ise Beethoven’ın Eroica olarak da adlandırılan 3. Senfoni’si seslendirildi. Önce Napolyon’a adanan, fakat Napolyon’un kendini imparator ilan etmesiyle Beethoven’ın, kapağını “Büyük bir adamı anmak üzere yazılmış olan kahramanlık senfonisi” şeklinde değiştirdiği senfoni, hikâyesiyle olduğu kadar müziğiyle de etkileyicidir. Senfoninin ilk bölümü bir kahramanın öyküsünü anlatırken, ikinci bölümü ise bütün kahramanlara bir saygı duruşu niteliğindedir.

Çok sevdiğim Mendelssohn Keman Konçertosu’nu Paganini Yarışması dahil olmak üzere pek çok yarışma ödülü sahibi olmasıyla dikkat çekici olan Francesca Dego’nun yorumuyla canlı dinleyeceğim için bir hayli heyecanlıydım. Dego beklentilerimi fazlasıyla karşılayarak, kemandaki kıvraklığı ve becerisinin yanı sıra Mendelssohn’un müziğini hissedişi ve bunu seyirciye aktarabilmesiyle de etkilemeyi başardı.

Dünyanın birçok önemli orkestrasıyla çalışmış olan şef Matthew Coorey ise solist Francesca Dego ve BSO’nun deneyimli başkemancısı Irina Nikotina ile görülmeye değer uyumu ise seyircide de yansıdı.

BSO’nun 11 Aralık “Hüzün ve Sevinç”, 19 Aralık “İki Şaheser” ve 28 Aralık “Yeni Yıl” konserlerini kaçırmamanızı hatırlatır, hepinize keyifli konserler dilerim…

Burak Cura

BENZER HABERLER

    1 YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20