Konser-Opera

Sımsıcak Bir Winterreise Akşamı

16.12.2021


Paylaş:

Geçtiğimiz ay 193. ölüm yıldönümü geride kalan Avusturyalı büyük besteci Franz Peter Schubert’in, 24 şiirden oluşan şarkı döngüsü Winterreise, eserin temasına uygun, soğuk ve yağışlı bir İstanbul gecesinde izleyiciyle buluştu.

Avusturya Kültür Ofisi tarafından düzenlenen ve Avusturya Başkonsolosluğu’nun ev sahipliği yaptığı gecede solist olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) sanatçılarından tenor Berk Dalkılıç sahne alırken, kendisine piyanoda uluslararası yarışmalarda önemli derecelere imza atan akademisyen-piyanist Gizem Alkan eşlik etti.

Konser öncesinde düzenlenen kokteylin ardından Konsolosluk binasının dönemin ruhuna uygun, gösterişli ve göz kamaştırıcı büyük salonunda, seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleşen konser, Konsolosluk yetkililerinin Almanca ve Türkçe yapmış oldukları uyarı ve teşekkür konuşmalarının hemen ardından başladı.

Aslen tenor ses için yazılan ancak çoğunlukla bariton ses aralığına sahip solistlerden dinlemeye alışık olduğumuz ve tam set ortalama 70-75 dakika süren eserin bazı bölümlerini, 2018 yılında Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde sevgili Serhan Bali’nin düzenlediği klasik müzik sohbetlerinde tanışma fırsatı elde ettiğim tenor Berk Dalkılıç’tan dinlemiştim. Bu programda ise tüm eseri yine Berk Dalkılıç’tan dinlemek açıkçası çok keyif verici bir deneyim olacaktı.

Schubert’in ölümünden bir yıl önce tamamladığı ve her biri 12 şarkılık iki bölümden oluşan eser, beynelmilel konser teamülüne uygun olarak ara verilmeden yine tek bölüm halinde seslendirildi. İçinde bolca hüzün, tutku ve coşku barındırdığından sürekli iniş ve çıkışlar eşliğinde seyreden şarkıları ara vermeden icra etmenin zorluğunu en ufak şekilde izleyicilere hissettirmeyen sanatçılarımızı ne kadar takdir etsek azdır. Özellikle Rückblick ve Erstarrung gibi hareketli parçalarda Gizem Alkan’ın Bösendorfer’deki harika tuşesi, şarkılardaki yoğun hissiyatı en iyi şekilde salonda yansıttı. Winterreise tutkunlarının favori şarkılarından Gute Nacht ve Der Lindenbaum ise Berk Dalkılıç’ın gecede önde gelen performansları arasında yer aldı. Gecede takdir edilecek bir diğer husus ise Avusturya Kültür Ofisi tarafından hazırlanan tanıtım broşüründe yer alan QR kod uygulaması sayesinde ulaşılan dokümanda şarkı sözlerinin orijinal dilde ve Türkçe olarak ayrı ayrı yer almasıydı. Bu, eserin daha iyi anlaşılması ve hissedilmesini sağlarken, sanatçılarla ilgili bilgilere ulaşmak isteyenler içinde önemli bir kaynak oldu.

Konserin bitimiyle birlikte izleyiciler arasında yer alan İDOB müdürü Suat Arıkan sanatçıları “Bravo!” nidalarıyla alkışlarken; geçtiğimiz hafta içerisinde İDOB bünyesinde sahnelenen Cosi Fan Tutte temsilinde, Despina ile ilk önemli rolünü oynayan ve Berk Dalkılıç’ın Janáček Müzik Akademisi’nden okul arkadaşı soprano Ayşenur Ayyıldız’da sanatçıyı gecede yalnız bırakmayarak konserdeki yerini aldı.Program bitiminde izleyiciler sanatçıları âdeta ablukaya alarak hem sohbet edip hem de bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

Avusturya kültür ofisi tarafından 2021 yılının son organizasyonu olarak planlanan Winterreise, izleyicileri dinleti esnasında çıkarmış olduğu kış yolculuğunun yanı sıra konser bitiminde binayı terk ederken karşılaşacakları soğuk havaya da bir nebze alıştırmış oldu.

Nazik davetleri sayesinde bize bu güzel geceyi yaşatan sanatçılarımız başta olmak üzere, tüm emek sahiplerine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Sanatla kalmanız dileğiyle…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20