HABER

İstanbul Filarmoni Derneği'nde Neler Yaşanıyor

19.12.2021


Paylaş:

Son günlerde Dernek Başkanı’nın taciz skandalıyla medyanın gündemine gelmiş olan, 76 yıl önce Cemal Reşit Rey tarafından kurulmuş olup, geçmişte Afif Tektaş, Panayot Abacı, Cihat Aşkın, Alp Altıner gibi saygın isimlerin yöneticilik yaptığı İstanbul Filarmoni Derneği (İFD)’nin 9 Aralık 2021’de yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda, bir önceki yönetim ibra edilmeden yeni yönetim oluşturulmasına karşı çıkan üyelere saldırıldı, Çağatay Afyon darp edildi.  

Denetim Kurulu ve muhalif üyeler durumu özetleyen ve kamuoyunu uyaran şu açıklamayı yaptılar:

"Ağustos 2021'de, derneğin önceki yönetim kurulunun akademisyen ve sanatçı üyeleri Eva Şarlak, Renan Koen, Onur Özkaya, Caner Akgün müzik derneğini siyasetin içine çekmek isteyerek üyelere baskı yapan başkan Atilla Tuna’ya itiraz ederek yönetimden istifa etmişlerdi. Ardından yukarıda isimleri bulunanlar dahil olmak üzere birçok dernek üyesi hiçbir tebligatta bulunulmadan, savunmaları alınmadan ve genel kurulda oylama yapılmadan dernek üyeliğinden ihraç edilmiş ve bunun üzerine 18 kişilik asil ve yedek üyeden 9'u daha istifa etmiş ve yönetimde, dördü başkanın şirket çalışanı olan 5 kişi kalmıştı. Denetime gelen Denetim Kurulu’na da dernek defterleri ve derneğin son üye listesi verilmemişti.  

Bu nedenlerle talep edilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda ise, derneğe yıllardır üye olan ve hizmet eden eski üyeler, derneğin kimliği ile çelişen, nasıl ve ne zaman üye yapıldıkları bilinmeyen kişilerin salonu doldurduğunu gördüler. Chopin’in “Cenaze Marşı”! ile karşılanan üyelerden Zerhan Gökpınar’ın Divan Başkanı’na yönelttiği "Derneğin kaç yılında kurulduğunu bize söyler misiniz?" sorusunun divan başkanınca “Cemal Reşit Rey’i de çok yakından tanırım, benim yaşlarımda biridir, kendisi ile çok çalışmışlığım vardır” minvalinde yanıtlanması durumun vahametini ortaya koymuş, daha önce Denetleme Kurulu’nun da Dernekler Kanunu bağlamında yaptığı itirazların hiçbirinin dikkate alınmadığı bir genel kurul toplantısı dayatılmaya çalışılmıştır. Kavga, saldırı ve ölüm tehditlerinin havada uçuştuğu bu ortamda dernek eski Yönetim Kurulu üyesi Çağatay Afyon’un salonda ağır şekilde darp edilmesi sonucu polislerce olaya müdahale edilmiştir.  

Halihazırda defterleri denetlenmemiş, yönetimi ibra edilmemiş, can güvenliği tehdit edilmiş ve ancak polis müdahalesi ile güvenliğin sağlandığı (ki bu bile iptal ya da ertelemeyi gerektiren bir durumdur), derneğe bağış yapanların paralarını geri istediği ve muhaliflerin oy kullanmadan salonu gerekçeli imzalı tutanakla "sözde Divan Kurulu”na sunarak salonu terk ettiği skandal bir İFD Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı dernek tarihine geçmiş bulunuyor.  

İFD’nin hangi niyetle paravan olarak kullanılmak istenildiğinin bilinmediği bu durum yargıya intikal etmiş olup her şey gün yüzüne çıkana kadar tüm klasik müzik camiasının dikkatli olması konusunda kamuoyunu uyarıyoruz."  

Bu aşamada İFD Denetim Kurulu, Dernekler Masası’na yasal toplantı başvurusunu yapmış olup, ilki 18 Aralık 2021 saat 11:00’de İstanbul Filarmoni Derneği adresinde, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 2. Toplantının 7 Ocak 2022 Cuma saat 14:00’de Maslak’taki Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yeterli çoğunlukla yapılması kararını almıştır. Katılımlarının önemli ricası ile tüm İFD üyelerine duyurulur. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20