Konser-Opera

İş Sanat'ta Peretyatko, Süngü, Gedik ve Gökmen'le Yıl Konseri Coşkusu

30.12.2021


Paylaş:

Dün akşam İş Sanat tarafından Uniq Hall’da düzenlenen Yeni Yıl Konseri tam anlamıyla bir yıldızlar geçidine sahne oldu. Son yılların sükseli senfonik topluluğu Gedik Filarmoni Orkestrası, önceden ismi duyurulan ama Covid pozitif çıkınca karantinaya giren Murat Cem Orhan yerine kıdemli şefimiz Rengim Gökmen tarafından yönetildi. Konserin solistleri, soprano Olga Peretyatko ve tenor Mert Süngü idi.

Peretyatko günümüzün en büyülü opera yıldızlarından biri. Onu İstanbul’da sahnede dinleyebilmek İstanbullular için bir ayrıcalıktı. Opera tutkunlarının uğruna kıtalar arası seyahat ettiği bir yıldız çünkü Peretyatko. Neden bu kadar fenomenleştiğini de dün akşam sahnede verdiği performans sayesinde anlamış olduk. Benzersiz koloratür soprano tekniğinden, tabir-i amiyane ile "kütür kütür" diye tarif ettiğimiz güçlü sesine, sahne elektriğinden fiziki güzelliğine kadar istisnasız her şeyiyle kusursuz bir yıldız vardı karşımızda. Rossini’nin Rosina’sı ve Fiorillla’sından Gounod’nun Juliette’ine, Arditi’nin Öpücük valsinden bis olarak mükemmel bir telaffuzla Türkçe söyleyerek hepimizi şaşırttığı Sevdim Bir Genç Kadını tangosuna varıncaya kadar sahnede kaldığı süre boyunca ışıldamadığı bir an bile yoktu Peretyatko’nun.

Mert Süngü, Dresden Semperoper kadrosuna girdiği yıllardan beri yakından takip ettiğim çok başarılı bir tenorumuz. O da son yıllarda sergilediği üstün çabayla alanında yıldızlaşan isimlerden biri oldu. Yurt dışında yaşayan sanat lejyonerlerimizden biri olan Süngü uzun yıllardır ülkesinde konser verme şansını bulamıyordu. Neyse sonunda birileri vizyoner bir anlayış sergiledi de Süngü’yü, onu bugüne kadar izleme, dinleme şansına kavuşamamış yurttaşlarıyla buluşturma akıllılığını gösterdi. Süngü, dün akşamki performasıyla da gördük ki artık dünyanın sayılı bel canto tenorlarından birine dönüşmüş durumda. Rossini’nin, Semiramide operasından Idreno’nun aryasında olduğu gibi, tenor sesin en uç bölgelerine kadar yaptırdığı yolculuklara kendinden emin bir şekilde çıkıyor ve tabii her Rossini tenoru gibi nefesleri kesiyor. Florez’in tahtına oturmaması için hiçbir sebep yok ki zaten o da Almanya’yı kendine yıllardır üs yaparak ismini prestijli sahnelerde mükemmel biçimde duyuruyor. Çalışkan sanatçımız kayıt alanında da çok atak, Decca Italia firmasından 2020 yılında çıkardığı nefis kayıtta gitarist Eugenio Della Cara’nın gitarı eşliğinde Schubert şarkıları yorumladı. Süngü’nün de gitarist yönü var ve bu yönünü dün akşam konserin sonunda bis olarak seslendirilen Sevdim Bir Genç Kadını ve Summertime adlı klasiklerde sergiledi.Rengim Gökmen tarafından mükemmel yönetilen bir Gedik Filarmoni Orkestrası vardı dün akşam sahnede. Kıvrak ritimler, bir ağırlaşan bir hızlanan tempolarıyla bel canto klasikleri, uvertürler ve Viyana valslerinin dünyasında gezintiye çıktık. Orkestranın müzisyenleri tek tek günümüzün en usta isimleri arasından seçilmiş, bu da ensemble birlikteliğini ve ortak tınının güzelliğini olumlu yönde etkiliyor. Gökmen dün akşamki yönetimiyle ülkemizin orkestra şefliği alanındaki en büyük değerlerinden biri olduğunu kanımca bir kez daha ispatladı. Müziğin her anını kontrol altında tutan ama aynı zamanda doğal akışa da izin veren, solistlerle uyum içinde bilgece bir yönetim…

Gedik Filarmoni, Gedik Sanat’ın koordinatörü bariton Caner Akgün’ün yıllardır yakından şahit olduğum titizliği, çalışkanlığı, aklı ve vizyonerliğinin güzel bir yansıması. Önlerine daha fazla olanak sunulması halinde daha neler yapacaklardır kimbilir. Uniq Hall’un sağır bir akustiğe sahip olmasından dolayı sahnede mikrofonlar kullanıldı, bu da akustik ortamda konser dinlemek isteyenleri biraz huzursuz ettiyse de "Eh! Bu kadar kusur kadı kızında da olur" deyip geçtik. İşSanat’ın Levent’teki salonunun neden hala açılmadığı da bu vesileyle sorulan sorulardan biriydi. (Gerçi o salonun akustiği de orkestralı konserler için uygun değildir ama Uniq’den yine de bin kat iyidir.) Bu konser İşSanat’ın YouTube kanalında 31 Aralık akşamı saat 21:00’de yayınlanacak. Aman ha, sakın kaçırmayın!

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20