HABER

Yüksel Koptagel'in Hiroşima Şarkıları Tüm Dijital Platformlarda

08.01.2022


Paylaş:

Ayşe Ece Güneşşen ve Mert Solmaz'ın 2021 yazında Roma'da kaydettiği, Yüksel Koptagel'in 1960 yılında Paris'te okuduğu yıllarda Nazım Hikmet'in iki şiiri üzerine bestelediği İki Japon Balıkçısı Şarkısı (Hiroşima Şarkıları) Spotify başta olmak üzere bütün dijital platformlarda yayında.

"2019'da kadın bestecilere adadığımız projemizde repertuvarımıza ilk kez dahil ettiğimiz Hiroşima Şarkıları, ilk günden itibaren en sevdiğimiz eserlerden biri haline geldi.''
Ayşe Ece Güneşşen

''Türk klasik tarihinde çok önemli bir yere sahip olması gerektiğini düşündüğüm bu iki şarkının ve değerli bestecimiz Yüksel Koptagel'in başta ülkemiz olmak üzere tüm klasik müzik dinleyicileri tarafından hak ettiği ilgiyi uyandırmasını umuyoruz.''
Mert Solmaz

Yüksel Koptagel piyanist ve aynı zamanda Cumhuriyetimizin yetiştirdiği ilk kadın bestecimizdir. Koptagel, İstanbul'daki konserini dinlemeye gelen dünyaca ünlü İspanyol besteci J. Rodriguez'in, daveti üzerine Madrid'de, Rodriguez ile kompozisyon üzerine çalışmış ardından piyano ve kompozisyon eğitimini devlet bursuyla Paris'te sürdürmüştür. Türkiye'deki modern müzik ortamında yer almak isteyen Koptagel, daha sonra yurda dönmüş, Ankara ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestralarında solist olarak yer almış ve önemli resitaller vermiştir. Kendisinin bir röportajında da belirttiği gibi Türkiye'de yalnızca piyanist olarak tanınmış ve kabul edilmiştir. O yıllarda, tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi, Türkiye'de de kadınların besteci olarak kendilerini kabul ettirmeleri neredeyse imkânsızdı.

Nazım Hikmet'in iki şiiri üzerine bestelenen Deux Chansons du Pecheur Japonais (II Hiroshima Lieder) adlı eserin Japon soprano Nakamura tarafından yapılan ilk kayıtlarını N. Hikmet'in kendisi de dinlemiş ve memnuniyetini Fransa'daki editörleri aracılığıyla besteciye iletmiştir. Bu kayıtlar her yıl 6-7 Ağustos'ta Japon Ulusal Radyosu'nda çalınmaktadır.

Mert Solmaz, piyanist lisans ve yüksek lisans eğitimini Avrupa'nın en köklü okullarından biri olan Santa Cecilia Konservatuvarı'nda onur derecesiyle bitirmiş, aynı kurumda üç yıl lied bölümünde piyanist olarak staj yapmış ve İtalya'da verdiği önemli konserlerin yanı sıra, ülkesini tanıttığı yarışmalardan derecelerle dönmüştür. Hayatına Berlin'de devam etmektedir.

Ayşe Ece Güneşşen yüksek lisans eğitimine Roma Santa Cecilia Konservatuvarı'nda ünlü İtalyan soprano Amelia Felle ile sürdürmektedir. Cem Esen ile çıkardığı ilk solo albümüyle dinleyicilerin beğenisini alan Güneşşen, dünyanın önde gelen operacıları ve orkestra şefleriyle çalışmış, İtalya ve Türkiye'de festivallerde yer almış ve başarılı konserler vermiştir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20