HABER

ÇDSO ile Dünya Sahnelerinden Genç Türkler

11.01.2022


Paylaş:

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) 2021-2022 sanat sezonu boyunca, dünya çapında başarılarıyla ün yapmış genç Türk sanatçıları ağırlamaya devam ediyor.

14 Ocak akşamı 20:00'de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu'nda verilecek olan, serinin ikinci konserinde Adana’da doğmuş ve yetişmiş önemli genç keman virtüozu Deniz Erten İspir solist sanatçı olarak yer alacak. Haftanın konuk orkestra şefi ise Azerbaycanlı sanatçı Yalçın Adıgüzel olacak.

Özellikle Empresyonist sanat akımının öncülerinden olan Fransız bestecilerinin eserlerinin seslendirileceği konserin ilk yarısında E. Chausson, M. Ravel ve G. Faure’nin solo keman ve orkestra için eserleri yer alacak. Konserin ikinci yarısında ise G.Bizet’nin L’arlèsinne süiti dinleyiciyle buluşacak.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur. 17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan Orkestra, Çukurova Filarmoni Derneği'nin katkılarıyla konserlerini vermektedir. Bugün dışardan ek takviyelerle sanatçı sayısı 70'e ulaşan ÇDSO, topluma klasik müzik sevgisi aşılamaktadır. Enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde, cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri veren topluluk, uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20