SÖYLEŞİ

Yaylı Dörtlülerinin Kalbi Ocak 2022'de Amsterdam'da Atıyor

22.01.2022


Paylaş:

Amsterdam’da yaşayan klasik müzik profesyoneli Yasemin Hilberdink-Göker ile kurucusu ve Sanat Yönetmeni olduğu Amsterdam Yaylı Çalgılar Bienali üzerine söyleştik.  

2022 yılında üçüncü kez düzenlenecek olan Amsterdam Yaylı Çalgılar Bienali’ne, 2020’de Türkiye’den Borusan Quartet’in konuk olmasından dolayı aşinayız aslında… Ancak yine de bu organizasyonun nasıl doğduğu ve zaman içinde nasıl yol aldığıyla ilgili okuyucularımızı bilgilendirmenizi rica edebilir miyiz?

Tabii ki, memnuniyetle! Zamanında, Amsterdam Concertgebouw’da birçok yaylı dörtlüsü ile çalıştım, dünyaca tanınmış birçok topluluğu dinleme imkânım oldu. Konserlerden sonra keyifli ve uzun sohbetlerimiz olurdu. Bu parlak müzisyenlerin kendilerini Joseph Haydn zamanından başlayarak, yaylı dörtlüleri için 250 sene boyunca bestelenmiş ve hâlen bestelenmekte olan müthiş zengin bir repertuvara adamalarına gittikçe daha çok hayran olmaya başladım. Zamanla aklımda, tüm yaylı çalgılar dörtlüsü dünyasına ve aynı zamanda yeni nesil müzikseverlere hitap eden “state-of-the-art” bir festival düzenleme fikri gelişti. Ocak 2018 de ilk Yaylı Çalgılar Bienali, Amsterdam’ın en modern konser salonu Muziekgebouw’da gerçekleşti.  

Müzisyen olmadığınızı biliyoruz. Peki, sanatla olan ilişkiniz nasıl başladı? Sizi bu alana yönlendiren etmenler nelerdi?

İstanbul’da doğdum ama Annem Viyanalı olduğundan, 10 yaşımdan sonra, klasik müziğin başkenti olan bu güzel şehire taşındık. Özellikle üniversite yıllarımda çok konsere gittim. Yaylı dörtlüleriyle ilk tanışmam, Alban Berg Quartet’in tüm Beethoven dörtlülerini çaldığı bir konser serisiyle oldu. Salon tıklım tıklım doluydu ve dinleyicilerdeki beklenti ve heyecanı görmemek mümkün değildi.

Yıllar sonra, Viyana yakınlarındaki Schloss Grafenegg Festivali’nin program müdürü olarak klasik müzik dünyasıyla ilk kez profesyonel olarak tanıştım. Schloss Grafenegg, müthiş etkileyici, romantik bir şato. Konumu ve çeşitli boyutlardaki konser salonlarıyla, klasik müzik festivali için harika bir ortam. Orada dünyaca ünlü oda müziği sanatçılarıyla tanışma ve çalışma imkânım oldu.

Daha sonra, eşimle evlenip Amsterdam’a taşındım. İlk 10 sene, Amsterdam Concertgebouw’da oda müziği konserleri düzenledim. Her sene yaklaşık 40 düzenli sezon konserlerimiz vardı ve programda çok sevilen piyanistler, piyano üçlüleri ve elbette yaylı çalgılar dörtlüleri yer alırdı.

Zamanla yaylı dörtlüsü geçmişinin zengin ve etkileyici repertuvarını, en arınmış ve rafine şekilde dile getiren çeşitli toplulukları çok iyi tanımaya başladım; onların geniş ve gelişmiş sanat anlayışlarını, kendilerini bu yaylı dörtlüsü kültürüne tüm gönülleriyle adamalarını büyük hayranlıkla izledim. Ve sonunda, aslında büyük pop festivallerinde olduğu gibi, dünyanın her köşesinden birçok yaylı dörtlüsünü bir festival kapsamında bir araya getirme fikri oluşmaya başladı.  Bienalin 2022 programıyla ilgili netleşen detayları bizlerle paylaşır mısınız? Bienal takipçilerine önerebileceğiniz etkinlikler var mı?

2022’de yaylı dörtlülerinin tüm renklerini sergilemek için Amsterdam'da buluşacak 21 topluluk ile 50’den fazla program sunuyoruz. Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali’nin üçüncü edisyonu, Jonathan Dove’un, biri dünya prömiyeri olan iki büyük eseriyle açılacak. İspanyol Cuarteto Quiroga topluluğu, Dove’un muhteşem eseri In Damascus’ta Türk tenor İlker Arcayürek’le aynı sahneyi paylaşacak. Ayrıca Borusan Quartet’i ikinci kez ağırlayacak olmaktan da son derece mutluyuz.  

Los Angeles merkezli Calder Quartet, işitme engelli dansçı ve koreograf Antoine Hunter ile yaptığı iş birliğiyle Beethoven’ın Op.130, Yaylı Dörtlüsü’ne yeni bir bakış açısı getirecek.  

New York merkezli ve Grammy ödüllü Attacca Quartet ise Haydn’ın Kurtarıcımız İsa’nın Çarmıhtaki Son Yedi Sözü adlı anıtsal eseri ile Caroline Shaw’ın yapıtlarını birleştirecek. Topluluğun bu özel performansında Haydn’ın ve Shaw’ın eserleri birbirine kusursuz bir şekilde “akıyor”.  

Fransız Danel Quartet, 30. yaşını, üç müzisyen dostlarıyla birlikte oda müziğinin “zirvelerini” fethederek, festivalimizde kutlayacak. Programında üç adet beşli yer alıyor: Şostakoviç’in Piyano Beşlisi (François-Frédéric Guy), Mozart’ın Klarnet Beşlisi (Pascal Moraguès) ve Schubert’in Yaylı Beşlisi (Hagen Quartett’ten çellist Clemens Hagen).  Bienal şimdiye kadar kaç dinleyiciye ulaştı? 2022’de kaç sanatseverle buluşmayı bekliyorsunuz?

İlk yıl 11 bin, ikinci yıl ise 14 bin müziksever katıldı festivalimize. Önümüzdeki yıl özellikle Hollanda dışından daha geniş bir dinleyici gurubunun aramıza katılmasını bekliyoruz. Umuyoruz ki hem dinleyiciler hem de festivale katılan müzisyenler için kısıtlamalar getirilmez.  

Bienalde dinleyiciyle buluşmak isteyen toplulukların izlemesi gereken adımlar neler?

İnternet sitemizde ben dahil bütün ekibin isim ve e-posta adresleri var. Bizimle iletişim kuran bütün toplulukları tanımaktan çok heyecan duyuyoruz.  Destekçiniz olan kurumlardan bahseder misiniz?

Amsterdam Yaylı Çalgılar Bienali bir vakıf olarak Amsterdam Belediyesi ve Hollanda Kültür Bakanlığı’ndan destek alıyor. İlk yıldan başlayarak, her ikisinden de destek almış olmaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca, Hollanda’da ve Avrupa’nın başka ülkelerinde de özel fonlar kapsamında kurulmuş çok sayıda vakıf var. Bunların bazıları ayrı ayrı konulara ve amaçlara yönelik olmakla birlikte, Amsterdam Yaylı Çalgılar Bienali’nin çeşitli aktivitelerini destekliyor. Ama en önemlisi, Founders of String Quartet Biennale Amsterdam gurubumuz, bize maddi ve manevi olarak destek olan ve tüm yaylı çalgılar dünyasını bir araya getirebilmemizi sağlayan çok değerli müzikseverler. Onların sayesinde 2022’nin Ocak ayında tekrar buluşacağız. Türk müzikseverleri de bekleriz!  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20