YAZARLAR

Emre Nurbeyler

2000 yılında İzmir’de doğdu. Piyanoya altı yaşında Ayşe Yavaş ile başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Aslı Tuncay’ın önce dokuz yaşında yarı zamanlı, 11 yaşından itibaren de D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Ortaokulu sınavlarını birincilikle kazanarak tam zamanlı öğrencisi oldu. İlk solo resitalini 14 yaşında İzmir Türk Amerikan Derneği’nde verdi. 13 yaşında Fazıl Say ile yaptığı kompozisyon ustalık sınıfı esnasında, Fazıl Say’ın onu yetenekli bulması ve kompozisyon dersi almasını tavsiye etmesi üzerine, Konservatuvar kurulu kararıyla 13 yaşından itibaren Prof. Onur Nurcan’dan kompozisyon dersleri aldı.

16 yaşından beri Almanya’da Prof. Tomislav Nedelkovic Baynov ve 13 yaşından itibaren de yaz aylarında Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde İdil Biret ile piyano çalışmalarını sürdürdü. 19 yaşında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Lisesi’nden mezun olup Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Staatliche Hochschule für Musik Trossingen konservatuvarının sınavlarını en yüksek dereceyle kazanarak Prof. Tomislav N. Baynov’un konser piyanistliği sınıfına kabul edildi. Şu anda hâlen piyano lisans öğrenimini Almanya’da sürdürmektedir.

Henüz 10 yaşındayken İzmir Ulusal Sanat Projeleri Piyano Yarışması birincilik ve Grand Prix ödüllerini aldı. 14 yaşında Yamaha Europe Piyano Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nü aldı, aynı sene Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde düzenlenen Richard Strauss Yarışması’nda finale kalan en genç yarışmacı olarak Türkiye’yi temsil etti. Yakın zamanda kazandığı ödüller arasında Bulgaristan Tryavna Sanat Festivali Uluslararası Piyano Yarışması birinciliği (2020) ve Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen AAF (Alink-Martha Argerich Foundation) üyesi XIII. Prenses Lalla Meryem Piyano Yarışması ikinciliği ve “En iyi Türk Eseri Yorumu” ödülleri (2018) başta geliyor. Bunların yanında Almanya, Gürcistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen yarışmalardan derecelerle döndü. Solo piyano dışındaki başarılarından başta gelenler: Yamaha İtalya’nın düzenlediği Disklavier Besteciler Yarışması’nda (2021) otomatik piyano için Aksak Ölçüde NeoCapriccio bestesi ile 46 besteci arasından finale kalan altı besteciden en genci oldu. Almanya’da Kulturfabrik Kesselhaus’ta düzenlenen İnovatif Konser Formatları Yarışması’nda (2022) oda müziği topluluğuyla seslendirdiği Intermorphoses eseriyle birincilik ödülünü aldı.

Yedi yaşından beri Amerika (New York), Almanya (Schlitz, Trossingen, Marktoberdorf, Hammelburg), Avusturya (Salzburg) dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışında çeşitli konser ve solo resitallerde çaldı. Ayvalık AIMA’da her yıl düzenlenen İdil Biret ustalık sınıflarına yedi yıl boyunca katıldı, Cunda adası Alibey Kültür Merkezi’nde ve Ayvalık çevresinde çeşitli ev konserlerinde çaldı. 2017 yılında Biret’in seçtiği dört öğrenciden biri olarak Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin sezon açılış konserinde Biret ile sahneyi paylaştı.

13 yaşından itibaren aktif şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya başladı. İzmir Inner Wheel Derneği ve Fransız Kültür Merkezi iş birliğiyle yapılan bir projede verdiği resitalin geliri ile Bornova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kendi adına bir kütüphane kuruldu ve okula bir atölye odası yapıldı. “Birinci ve İkinci Müziğin Umuda Dokunuşu” projelerinin bağış konserlerinde gönüllü olarak yer aldı.

2009’da kabul edildiği üstün zekâlı/yetenekli çocuklara özel eğitim veren devlet kurumu BİLSEM için resmî okul marşının sözlerini yazdı ve besteledi. Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı’na gönderilip onaylanan marş okulun resmî marşı hâline geldi. TRT Radyo 3, Borusan Klasik ve birçok yerel radyo kanalında programlara katıldı, performansları ve kompozisyon çalışmaları seslendirildi. 15 yaşındayken Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali’den gelen bir teklifle 2015 yılından bugüne kadar Andante dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

İdil Biret, Fazıl Say, Emre Elivar, Gökhan Aybulus, Gülsin Onay, Muhiddin Dürrüoğlu ve Gökhan Aybulus gibi duayen Türk piyanistlerin yanında Prof. Grigory Gruzman, Prof. Rolf Plagge, Prof. William Fong, Prof. Uta Weyand, Jean Bernard Pommier, Mikhail Voskresensky, Prof. Valerian Shiukashvili, Edna Golandsky, Mary Moran, John Bloomfield gibi birçok piyanistin ustalık sınıflarına katıldı, yurt içi ve yurt dışındaki konserlerinde yer aldı.

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20