YAZARLAR

Emre Nurbeyler

2000 yılında İzmir’de doğdu. Piyanoya 6 yaşında Ayşe Yavaş ile başladı, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Aslı Tuncay’ın önce 9 yaşında yarı zamanlı, 11 yaşından itibaren de D.E.Ü. Devlet Konservatuarı Müzik ve Sahne Sanatları Ortaokulu sınavlarını 1.likle kazanarak tam zamanlı öğrencisi oldu. İlk solo resitalini 14 yaşında İzmir Türk-Amerikan Derneği’nde verdi. 13 yaşında Fazıl Say ile yaptığı kompozisyon ustalık sınıfı esnasında Fazıl Say’ın onu yetenekli bulması ve kompozisyon dersi almasını tavsiye etmesi üzerine, konservatuvar kurulu kararıyla 13 yaşından itibaren Prof. Onur Nurcan’dan kompozisyon dersleri aldı.

 

16 yaşından beri Almanya’da Prof. Tomislav Nedelkovic Baynov ve 13 yaşından itibaren de yaz aylarında AIMA (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi)’nde İdil Biret ile piyano çalışmalarını sürdürdü. 19 yaşında Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Staatliche Hochschule für Musik Trossingen konservatuvarının sınavlarını en yüksek derece ile kazanarak Prof. Tomislav N. Baynov’un konser piyanistliği sınıfına kabul edildi. Halen piyano lisans öğrenimini konser piyanistliği ve pedagoji çift profil olarak Almanya’da sürdürmektedir.

 

Yakın zamanda kazandığı ödüller: Almanya’da DAAD Ödülü (2022), Bulgaristan’da Tryavna Sanat Festivali Uluslararası Piyano Yarışması 1.’liği (2020), Almanya’da Kulturfabrik Kesselhaus’ta düzenlenen İnovatif Konser Formatları Yarışması’nda (2022) oda müziği topluluğuyla seslendirdiği Intermorphoses eseri ile 1.’lik ödülü. Aldığı ödüller ile Klavierhaus Hermann’da düzenlenen “Ödül Kazananlar Konseri”nde yer aldı. Oda Müziği Grubu ile çaldığı Messiaen’in Zamanın Sonu İçin Dörtlü’sünün 7. Bölümü TRT Radyo 3’te yayınlandı.

Bunların yanında Almanya, Gürcistan, Bulgaristan, Fas ve Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen yarışmalardan dereceler ile döndü. İtalya’da Yamaha’nın düzenlediği Disklavier Besteciler Yarışması’nda (2021) otomatik piyano için Aksak Ölçüde NeoCapriccio bestesi ile 46 besteci arasından finale kalan 6 besteciden en genci oldu. 

 

Amerika (Princeton), Almanya (Schlitz, Trossingen, Marktoberdorf, Hammelburg, Reutlingen), Avusturya (Salzburg) dahil olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konser ve solo resitallerde çaldı. Klasik repertuvarın yanında kendi bestelerini de çaldı. Prof. Filiz Ali yönetimindeki AIMA Müzik Okulu’nda her yıl düzenlenen İdil Biret ustalık sınıflarına 7 yıl boyunca katıldı, Cunda adası Alibey Kültür Merkezi’nde ve çeşitli ev konserlerinde çaldı. 2017 yılında İdil Biret’in seçtiği dört öğrenciden biri olarak Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin sezon açılış konserinde İdil Biret ile sahneyi paylaştı.

 

13 yaşından itibaren aktif şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya başladı. İzmir Inner Wheel Derneği ve Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile yapılan bir projede verdiği resitalin geliri ile Bornova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kendi adına bir kütüphane kuruldu ve okula bir atölye odası yapıldı. Birinci ve İkinci “Müziğin Umuda Dokunuşu” projelerinin bağış konserlerinde gönüllü olarak yer aldı. 14 yaşında Yamaha Europe Piyano Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nü aldı, aynı sene Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde düzenlenen “Richard Strauss” yarışmasında finale kalan en genç yarışmacı olarak Türkiye’yi temsil etti. 

 

Henüz 10 yaşındayken İzmir Ulusal Sanat Projeleri Piyano Yarışması 1.’lik ve Grand Prix ödüllerini aldı. - 2009’da kabul edilip mezun olduğu üstün zekalı/yetenekli çocuklara özel eğitim veren devlet kurumu BİLSEM için resmî okul marşının sözlerini yazdı ve besteledi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylanan marş okulun resmî marşı haline geldi. - TRT Radyo 3, Borusan Klasik, ve birçok yerel radyo kanalında programlara katıldı, performansları ve kompozisyon çalışmaları seslendirildi. - 15 yaşındayken Andante Klasik Müzik Dergisi genel yayın yönetmeni Serhan Bali’den gelen bir teklifle 2015 yılından bugüne Andante dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

 

İdil Biret, Fazıl Say, Emre Elivar, Gökhan Aybulus, Gülsin Onay, Muhiddin Dürrüoğlu ve Özgür Aydın gibi duayen Türk piyanistlerin yanında Prof. Grigory Gruzman, Prof. Rolf Plagge, Prof. William Fong, Prof. Uta Weyand, Jean-Bernard Pommier, Mikhail Voskresensky, Prof. Valerian Shiukashvili, Edna Golandsky gibi bir çok piyanistin ustalık sınıfına katıldı, yurt içi ve yurt dışındaki konserlerinde yer aldı.


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20